"Choroba" akumulatora – przyczyny, diagnoza, leczenie.

Kiedy należy wymienić akumulator? Czym się kierować przy doborze? Czy warto przepłacać? Poprzednim razem pisaliśmy o ogólnych przygotowaniach naszych pojazdów do zimy. Dziś skupimy się na chyba najbardziej narażonym na spadki temperatury elemencie naszego auta. Jeśli jesienią akumulator ledwo „kręcił” to zimy może już nie przetrwać.

Przyczyną unieruchomienia samochodu w zimie jest przeważnie popsuty akumulator. Ale nie jest to regułą. Nim zdecydujemy się na wymianę akumulatora warto dokładnie sprawdzić w czym tkwi problem. Czasami się zdarza, że jest on po prostu niedoładowany. Pomaga wówczas zabranie akumulatora na noc do domu i podłączenie do prostownika. Jeśli nadal mamy wątpliwości trzeba wybrać się do specjalisty, który za pomocą specjalnego urządzenia sprawdzi kondycję naszej baterii, czyli zdolność rozruchową i napięcie. Czasami diagnoza jest jednoznaczna: akumulator nadaję się do wymiany.
Co może powodować, że nasz akumulator zakończył swój żywot? Niekiedy po prostu czas. Akumulatory wysokiej jakość, prawidłowo zamontowane w przepisowo eksploatowanym samochodzie mogą w końcu odmówić posłuszeństwa. Zwykle jednak to my sami mu w tym pomagamy. Bateria zużywa się szybciej gdy samochodem poruszamy się wyłącznie na krótki trasach. Mocno na jego kondycję wpływają liczne akcesoria zużywające prąd. Bardzo szkodliwe dla akumulatorów są głębokie rozładowania, np. gdy samochód nie był używany przez dłuższy czas. Na formę naszej baterii na pewno wpłynie także nieprawidłowy montaż.

Gdy już jesteśmy pewni, że nic więcej z naszego akumulatora nie wyciśniemy (a nawet wcześniej, „mielący” rozrusznik to niezbyt przyjemny moment, gdy rano nam się gdzieś śpieszy), trzeba zacząć rozglądać się za nowym. Gdzie go kupić? W dzisiejszych czasach akumulatory samochodowe można kupić nawet w hipermarketach. Czy warto skorzystać z kuszącej promocji? Możemy wówczas zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Nie zawsze będzie to jednak opłacalna inwestycja. Po pierwsze w hipermarkecie nie spotkamy specjalisty, który doradzi nam, jaki akumulator będzie najlepszy dla naszego samochodu. Po drugie nie mamy pewności w jakich warunkach przechowywane były baterie. Pamiętajmy, że akumulator to inwestycja na lata. A zawodzić lubi w najmniej odpowiednich momentach. Koszty holowania na pewno przerosną oszczędności z marketu, o czasie i stresie nie wspominając.
Dobierając odpowiedni model dla naszego auta należy uwzględnić: pojemność, rozmiar obudowy, kształt zacisków i ich usytuowanie oraz prąd rozruchowy. Markowe akumulatory zwykle prawidłowo funkcjonują dłużej i lepiej znoszą warunki atmosferyczne. Nim założymy nowy akumulator należy sprawdzić instalację elektryczną w samochodzie. Bez sprawnego i pewnego ładowania wymiana akumulatora na niewiele się zda.
Nowy akumulator trzeba prawidło zamontować, gdyż drgania mogą mu zaszkodzić. Po dłuższych postojach należy go doładować, gdyż nie można dopuszczać do całkowitego rozładowania. Pomoże w tym na pewno regularna kontrola napięcia.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...