Przed wakacyjnym wyjazdem…

Pogoda nie pozostawia złudzeń: wakacje już tuż, tuż! Lato to okres wzmożonych podróży Polaków. Choć transportem zbiorowym można dotrzeć niemal  w każdy zakątek kraju, to jednak wiele osób nadal wybiera podróż własnym samochodem. Zostały ostatnie tygodnie przed wyjazdem więc wykorzystajmy ten czas na kontrolę auta. Co zrobić, żeby wyjazd na wakacje był tylko okresem wypoczynku, nie zmąconym przez niespodziewane wizyty u niekoniecznie sprawdzonych mechaników samochodowych?

Czego najbardziej wymagamy od naszego auta? To oczywiste: bezpieczeństwa i komfortu. A nie ma mowy o bezpiecznej jeździe bez sprawnego układu hamulcowego. Na dzień dobry do sprawdzenia są cierne okładziny klocków hamulcowych. Nie obejdziemy się także bez dokładnej kontroli stanu tarcz hamulcowych. Gdy pedał hamulca zbyt lekko wpada w podłogę może to oznaczać, że układ nam się zapowietrzył. A to oznacza, że nim opuścimy rogatki Krakowa, czy innej miejscowości, w której mieszkamy, konieczna może być wizyta w warsztacie samochodowym przed wyjazdem. Na pewno nowohuckie czy krakowskie warsztaty oferują serwis hamulców, więc nie powinniśmy mieć z tym problemów.

Kolejnym niezbędnym do kontroli elementem jest ogumienie samochodu. Nawet najsprawniejsze hamulce na nie wiele się zdadzą, gdy zostaniemy zmuszeni do gwałtownego hamowania gdy jeździmy na zużytych oponach. Jeżeli bieżnik którejś z opon jest mniejszy niż 3 mm niezbędna jest wymiana. Nie możemy sobie pozwolić także na to, żeby na poszczególnych osiach były różne opony.  Dbajmy także o prawidłowy stan ciśnienia w oponach. Przy zbyt niskich ogumienie się po prostu szybko zużywa, a komfort poruszania autem się zmniejsza.

Przed podróżą w upalny dzień należy pamiętać o płynach. I nie chodzi tu wyłącznie o zapas wody mineralnej dla kierowcy i pasażerów. Nasz samochód znosi upały podobnie źle, jak my. Pamiętajmy więc o wymianie lub sprawdzeniu płynów hamulcowych i chłodzących.

Pogoda w wakacje lubi sprawić psikusa, więc czasem mogą nam się przydać sprawne wycieraczki. Czy, żeby pozbyć się nadmiernego deszczu, lub chociażby płynu do spryskiwaczy, który także jest niezbędny, choćby po to, by sprawnie oczyszczać przednią szybę z kurzu.

 

Kolnej niezbędną akcją w operacji „Wyjazd samochodem na wakacje” jest serwis klimatyzacji. Przy dalekich trasach upał może źle wpłynąć na koncentrację kierowcy, o komforcie, często znudzonych pasażerów nie wspominając. Zadbajmy więc o sprawne przewody, stan czynnika chłodniczego oraz ewentualnie odgrzybienie. Warto także uzupełnić braki w apteczce samochodowej. Podczas długiej podróży nigdy nic nie wiadomo…

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...