Zmiany przepisów w 2018

e60772bc-f969-11e2-b4cb-0025b511226e

Nowy rok – nowe przepisy. Ustawodawcy dbają, żeby zmobilizować nas do bycia na bieżąco z prawem dotyczącym ruchu drogowego. Co nowego czeka nas w przepisach w 2018 roku?

Nowości dotyczą m.in. świeżo upieczonych kierowców. Osoby, które zdadzą prawo jazdy po 4 czerwca 2018 roku zostaną objęte okresem próbnym przez dwa lata (liczyć to będzie od dnia odbioru dokumentu). W tym czasie młody kierowca będzie miał obowiązek odbyć między czwartym, a ósmym miesiącem kurs doszkalający. Zakresem szkolenia jest bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń podczas jazdy. Oprócz tego świeżo upieczeni kierowcy będą mieli obowiązek jazdy z naklejonym na szybie zielonym listkiem na szybie. Niestety, obowiązkowe kursy doszkalające będą płatne.

To nie koniec nowości dla osób, które dopiero zdadzą prawo jazdy. Nowe przepisy ograniczą dla nich prędkość. Przez pierwsze osiem miesięcy  okresu próbnego młodzi będą mieli bardzo restrykcyjne ograniczenia: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 k/h podczas jazdy poza obszarem zabudowanym (a nie, jak to dotyczy pozostałych kierowców, maksymalnie do 100 km), a także 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych, dwujezdniowych. Jeśli nowy kierowca podczas dwuletniego okresu próbnego popełni 3 wykroczenia bądź jedno przestępstwo drogowa to jego prawo jazdy zostanie cofnięte przez starostę.

Zmiany w prawie dotyczyć też będą punktów karnych. Ich dopuszczalna liczba pozostaje bez zmian, kierowca może zgromadzić maksymalnie 24 punkty. Gdy przekroczy tą liczbę po raz pierwszy nie utraci od razu prawa do prowadzenia pojazdy. Zostanie natomiast wysłany na kurs reedukacyjny. Będzie musiał go ukończyć w ciągu miesiąca. Gdyby go nie ukończył to traci prawo jazdy. Jeśli kierowca ukończy kurs, ale w ciągu kolejnych 5 lat przekroczy 24 punkty, to wtedy straci prawo jazdy.

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...