Zmiany przepisów w 2017 roku

Przełom roku to zawsze czas wielu zmian. Dotykają one wszystkich dziedzin naszego życia. Zmieniają się ceny, przepisy, regulacje. Zmiany dotyczą także prawa i przepisów dla kierowców. W 2017 roku czekają nas między innymi korekty okresu próbnego dla świeżych kierowców, zmiany dotyczące redukcji punktów karnych kolekcjonowanych przez kierowców za przewinienia drogowe.

Kierowcy, którzy uzyskają prawo jazdy w kategorii B po raz pierwszy po 1 stycznia 2017 roku zostaną objęci trwającym dwa lata okresem próbnym. Między czwartym a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy młody kierowca będzie miał obowiązek odbycia dodatkowego kursu doszkalającego. Tematem szkolenia będzie bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także szkolenie praktyczne dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Część teoretyczna obejmie omówienie czynników, które wpływają na ruch drogowy i jego bezpieczeństwo, problem wypadków drogowych oraz czynniki psychologiczne jazdy samochodem. Część praktyczna pozwoli kierowcy poznać niebezpieczeństwa wynikające z przekraczania prędkości. Łączny koszt kursu na wynosić 300 zł (200 zł część praktyczna i 100 zł część teoretyczna).

Zmiany w 2017 roku dotyczą także punktów karnych i ich redukcji. Od tej pory policjant, niezależnie od liczby przewinień, będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi. Po przekroczeniu 24 punktów kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Na ten sam, który trafiają kierowcy podczas okresu próbnego, gdy popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej albo przestępstwo drogowe. Kierowca, który w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństw albo jedno przestępstwo utraci uprawnienia. Kurs reedukacyjny pozwalający na wyzerowanie punktów będzie można odbyć raz na pięć lat. Jeśli kierowca ponownie przekroczy 24 punkty karne starosta będzie uprawniony z urzędu do cofnięcia uprawnień na kierowanie pojazdami. Wówczas jedyną szansą jest ponowne staranie się delikwenta o uzyskanie prawa jazdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...