Zimowa pułapka na wycieraczki

1280-wycieraczki

Końcówka stycznia to okres, gdy coraz bardziej doskwiera nam zima i z niecierpliwością wyczekujemy wiosennych dni. Z mroźną i nieprzyjemną aurą będziemy się jednak musieli zmagać jeszcze przez co najmniej kilka tygodni. My i nasze samochody zresztą też, dlatego zawsze aktualne są porady na zimowe dni. Zwłaszcza, że o wielu ważnych, codziennych sprawach często zapominamy. Choćby o włączonych wycieraczkach.

Wycieraczki to jeden z podstawowych elementów samochodu, który zapewnia nam odpowiednią widoczność. A bez widoczności wiadomo – o bezpieczną jazdę ciężko, zwłaszcza, że dni są krótkie, jest wilgotno, często pada, a porankami witają nas zmrożone szyby i mgły. Dlatego musimy na wycieraczki zwracać specjalną uwagę: co jakiś czas sprawdzajmy pióra pod katem wszelkich uszczerbków i pęknięć. Jest jeszcze jeden “myk”, który może zrujnować nasze wycieraczki. Podczas podróży  w zimie używamy ich dosyć często. Nawet jak nie pada, warto czasem przemyć przednią szybę choćby z typowych, miejskich osadów. Wtedy wycieraczki pracują w trybie długiego interwału. Przez to często o nich zapominamy i zostawiamy włączone. Problem może się pojawić, gdy tryb będzie włączony na czas postoju. Wtedy po przekręceniu kluczyka wycieraczka z miejsca bierze się za usuwanie lodu. Skutki mogą być opłakane… Gdy guma przymarznie do szyby może po prostu się zniszczyć i zerwać. Gorzej, gdy zamarznięcie jest solidne: wtedy ryzykujemy uszkodzeniem mechanizmu albo wysadzeniem bezpieczników. Co gorsza uszkodzona wycieraczka może nam porysować szyby. Dlatego wysiadając z samochodu poza światłami i radiem wyłączajmy także wycieraczki. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek po przekręceniu kluczyka.

W okresie arktycznych mrozów i obfitych opadów śniegu warto po prostu odchylić wycieraczki od szyb (tak, jak podczas mycia auta na myjni samochodowej). Wtedy na pewno unikniemy przymarzniętych do szyb wycieraczek i typowych, zimowych kłopotów.

 

 

Najnowsze wpisy

Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje ...

Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ...

Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Każdy rodzaj materiału wymagać będzie właściwej techniki łączenia, jak i użycia różnorodnych gazów osłonowych, ażeby móc uniknąć nieprawidłowości ...