Zawieszenie kontra zima

zawieszenie-samochodu-naprawa-diagnostyka

Zawieszenie to zdecydowanie podstawowy element samochodu. Bez sprawnego układu nie ma mowy o bezpiecznej i komfortowej jeździe samochodem. Zwłaszcza zimą, gdy warunki z reguły są niesprzyjające. Sama wymiana opon na zimowe może nie wystarczyć, gdy nam coś stuka, puka, a sterowność stopniowo spada.

Niestety, wielu kierowców nie bierze na poważnie pierwszych sygnałów, że z zawieszeniem jest coś nie tak. To błąd. Zwłaszcza, że zawieszenie nie jest układem, który psuje się z dnia na dzień. I szybko wykryte usterki jesteśmy w stanie szybko usunąć, zwłaszcza, gdy sprawdzenie i naprawę zlecimy mechanikom z zaufanego warsztatu samochodowego.

Jakie są objawy, które mogą świadczyć, że coś z naszym zawieszeniem jest nie tak? To wszelkiego rodzaju stuknięcia, puknięcia i dziwne, nietypowe odgłosy. Dlatego czasem odpuśćmy słuchanie muzyki w trakcie jazdy i nadstawmy uszu: jak zachowuje się nasze auto np. przy pokonywaniu dziur lub progów zwalniających? Czy coś dziwnego słyszymy podczas manewrowania kierownicą? Może coś usłyszymy gdy parkujemy albo skręcamy? Poza tym o stanie zawieszenia może nam powiedzieć sporo samo zachowywanie się auta na drodze. Jeżeli pojazd “nie trzyma się” toru jazdy może to być symptom szwankującego układu. Dzieje się tak zwłaszcza na łukach i ostrych zakrętach. A pamiętajmy, że w warunkach zimowym, gdy drogi pokryte są śniegiem, lodem, błotem pośniegowym, czy w najlepszym wypadku są po prostu mokre i zmarznięte – rola układu jest kilkukrotnie większa.

Dlatego warto dopytać w swoim warsztacie o możliwość weryfikacji stanu układu zawieszenia. Nie trwa to długo i nie jest to ogromny wydatek. Jeśli coś wykryjemy to dobrze, od razu zajmiemy się naprawą usterki. Czasem dowiemy się, że niektóre elementy są “na wykończeniu” – wtedy będziemy wiedzieć, że za parę miesięcy też przyda nam się kontrola. W najlepszym wypadku dowiemy się, że z naszym zawieszeniem wszystko jest w porządku. To także da nam sporo bezcennego komfortu.

 

 

Najnowsze wpisy

Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje ...

Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ...

Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Każdy rodzaj materiału wymagać będzie właściwej techniki łączenia, jak i użycia różnorodnych gazów osłonowych, ażeby móc uniknąć nieprawidłowości ...