Zadbaj o opony

pol_pl_Szczotka-do-mycia-kol-mala-30910_2

Lato tej wiosny rozgościło się u nas na dobre. Temperatury mocno przekraczają 20 stopni, pada niewiele. O mrozach raczej powinniśmy zapomnieć. Trwa sezon na wymianę opon. Kolejki u wulkanizatorów są spore, więc warto wcześniej umówić się na wizytę. O tym, że nie warto jeździć na oponach zimowych w lecie wspominaliśmy wielokrotnie. Istotne jest także dokładne sprawdzenie opony przed wymianą, pod kątem ewentualnych pęknięć, wybrzuszeń, czy innych defektów. W końcu nasza opona, to jedyny element samochodu, który ma styczność z nawierzchnią, konieczne jest zatem, by była w dobrym stanie. Jednak oponami nie powinniśmy się zajmować tylko podczas co sezonowej wymiany. O ogumienie kół samochodu dbać powinniśmy cały rok.

Jednym z podstawowych elementów dbania o opony jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w kołach. Dla każdego samochodu jest odpowiednia wartość wymaganego ciśnienia na dolną i tylną oś. Warto zatem regularnie badać ciśnienie i w razie potrzeby dopompować koło. Kompresory są na większości stacji benzynowych.

Opona, jak i każdy element naszego samochodu, wymaga czystości. Zatem podczas wizyty w myjni samochodowej warto dokładnie wyczyścić oponę. Pochlapanie wodą przez chwilę może nie wystarczyć, przyłóżmy się do tego staranniej! Mycie opony to także doskonały moment na dokonanie oględzin: czy opona jest cała, czy ma jakieś wybrzuszenia, jaki jest stan bieżnika, czy pojawiły się niebezpieczne nacięcia itd.

Kontrola opony to nie tylko sprawdzenie jej powierzchni. Warto dokładnie obejrzeć zawory, kapturki, nakrętki i inne elementy. Uszkodzone części mogą nie zapewnić odpowiedniego ciśnienia w oponie, zmniejszają też jej żywotność i bezpieczeństwo jazdy.

Zbyt szybkie zużycie opon może powstrzymać także utrzymanie odpowiedniej zbieżności kół i geometrii osi. Zresztą ten aspekt kontroli pojazdu sprzyja także większej sterowności samochodu i bezpiecznej jeździe, dlatego powinniśmy zajmować się nim regularnie.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...