Z jakich ubezpieczeń można zrezygnować przy kredycie hipotecznym?

Z jakich ubezpieczeń można zrezygnować przy kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny jest dla szerokiego grona klientów jedyną możliwością nabycia nieruchomości. Rosnące koszty znacznie ograniczają możliwość nabycia mieszkania bądź domu za gotówkę. Decydując się na kredyt hipoteczny, podejmujemy zobowiązanie finansowe na bardzo długi okres, zazwyczaj nie krótszy niż 20 lat. W interesie zarówno banku, jak i klienta, jest maksymalne zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Tutaj zaczyna się kwestia ubezpieczeń przy kredycie. 

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie przy kredycie nie jest obowiązkowe. Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 23 marca 2017 r. mówi, że doradca kredytowy banku ma obowiązek poinformować klienta o możliwości zawarcia umowy kredytu hipotecznego bez żadnych produktów dodatkowych. Jednak nie zawsze jest to najlepsze wyjście, gdyż zazwyczaj warunki umowy są wówczas gorsze. 

Najczęściej spotykanymi ubezpieczeniami przy kredytach hipotecznych są: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy oraz ubezpieczenie nieruchomości. Są one racjonalne i korzystne dla obydwu stron. Ubezpieczenie na życie broni potencjalnych spadkobierców klienta, w razie jego nagłej śmierci. Ubezpieczenie od utraty pracy pozwala na zabezpieczenie płynności finansowej w razie bezrobocia. Z kolei ubezpieczenie nieruchomości to typowy produkt, często wymagany przy kredytach hipotecznych. Zabezpiecza on nieruchomość przed zdarzeniami losowymi, takimi jak np. pożar. 

Inne ubezpieczenia, z którymi można się spotkać przy kredycie hipotecznym to ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, choroby lub trwałego inwalidztwa, niskiego wkładu własnego, pomostowe, na wypadek utraty własności nieruchomości, ubezpieczenie spłaty kredytu czy ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W każdym z tych przypadków, decyzję powinno się podejmować w zależności od indywidualnej sytuacji klienta. Nie każdy będzie potrzebował takich samych wariantów ubezpieczeń.

Banki często proponują własne produkty ubezpieczeniowe, które są oferowane w ramach crosselingu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby samodzielnie znaleźć korzystniejszą ofertę w firmie ubezpieczeniowej, której produkt spełnia minimalne warunki banku.

Co najistotniejsze przy decyzji o ubezpieczeniach kredytu hipotecznego, to dokładna analiza zapisów umów. Szczególną uwagę powinno zwracać się na warunki ubezpieczenia (np. ile rat kredytu pokryje ubezpieczyciel w razie bezrobocia klienta), wyłączenie odpowiedzialności oraz formalności, jakie należy spełnić, aby uzyskać wypłatę świadczenia.

Najnowsze wpisy

Czy ubezpieczenie assisstance jest warte swojej ceny

Czy ubezpieczenie assisstance jest warte swojej ceny

Wśród wielu Polaków nadal panuje przekonanie, że jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, sprawa zamyka się na OC. Jest ...
Auto-detailing na sezon jesień/zima. Czy warto?

Auto-detailing na sezon jesień/zima. Czy warto?

Zima to bezwzględnie najtrudniejszy i najbardziej szkodliwy dla samochodu okres w roku. Niskie temperatury, wilgotność, sól drogowa, błoto ...
Konserwacja karoserii uszczelek i podwozia teraz szczególnie ważne

Konserwacja karoserii uszczelek i podwozia teraz szczególnie ważne

Okres zimowy to dla pojazdu czas konfrontacji ze zmienną temperaturą, dużą wilgotnością, solą drogową oraz zabrudzonym błotem pośniegowym. ...