Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

liście jesienne na przedniej szybie samochodu

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje to gorsze samopoczucie, jednak we znaki daje się przede wszystkim kierowcom, którzy mimo niesprzyjających warunków pogodowych nie rezygnują z prowadzenia swoich samochodów. Każdy uczestnik ruchu drogowego doskonale wie, jak denerwujący i niebezpieczny może okazać się opad deszczu, szczególnie po zmroku. Standardowym sposobem na poprawienie widoczności w takiej sytuacji jest użycie wycieraczek, jednak ma on kilka istotnych minusów. Jakie zatem pozostają nam opcje?

Jakie są słabe punkty wycieraczek?

Pierwszy problem polega na tym, że nawet te najlepiej dopasowane po dłuższym ich stosowaniu zarysują nam przednią szybę, a jak wiadomo, ograniczy to dobrą widoczność, szczególnie w deszczową noc, powodując powstawanie wielu refleksów od świateł pojazdów jadących z naprzeciwka. Jazda w takich warunkach jest bardzo niebezpieczna.

Drugą wadą wycieraczek jest ich skuteczność w przypadku złego dopasowania kształtu do szyby. Urządzenie nie zbiera wówczas wody tak jak powinno, a do tego mocniej rysuje szybę pojazdu.

Trzecim minusem wycieraczek jest ich ograniczona szybkość działania. W przypadku mocnej ulewy, najszybsze ustawienie nie zapewni nam optymalnej widoczności. Będzie to niebezpieczne szczególnie w nocy, ze świecącymi z naprzeciwka reflektorami. Na szczęście istnieje genialny i bardzo skuteczny sposób na wsparcie i poprawę widoczności na drodze w deszczu.

Niewidzialna wycieraczka – co to jest i na czym polega jej działanie?

Mianem tym nazywa się preparaty o działaniu hydrofobowym. Nałożone na szybę samochodu tworzą powłokę, dzięki której woda nie zatrzymuje się na jej powierzchni, lecz spływa z niej z łatwością. Przy umiarkowanym deszczu i odpowiedniej prędkości (najczęściej jest to minimum 70 km/h), nie ma nawet potrzeby uruchamiania wycieraczek. Oczywiście powłoka może z nimi współpracować, dzięki czemu efekt jest jeszcze lepszy. Takie połączenie świetnie się sprawdzi w najgorszych ulewach, kiedy zwykłe sposoby nie dają rady samodzielnie usuwać wody z powierzchni szyby.

Preparaty hydrofobowe przydadzą się nam też w miejscach, w których wycieraczek nie ma, czyli na szybach bocznych. Stosując je tam, poprawimy sobie widoczność po prawej i lewej stronie, co docenimy szczególnie w ruchu miejskim.

Szerokiej drogi, także w deszczu!

Wiemy już, jak możemy poprawić komfort podróży podczas ulewy. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach korzystania z preparatów hydrofobowych. Zawsze dobrze wyczyśćmy i wysuszmy naszą szybę przed ich nałożeniem, a następnie postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Zapewnimy sobie dzięki temu maksymalne efekty i unikniemy niepożądanych szkód. Jeśli spełnimy wszystkie warunki, to pozostaje już tylko życzyć sobie – szerokiej drogi!

Najnowsze wpisy

Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Ostatnimi czasy klimat panujący w Polsce uległ sporym zmianom. To, co możemy dostrzec, to między innymi znaczny wzrost ...
Ubezpieczenia w dobie epidemii i wypadków na drogach

Ubezpieczenia w dobie epidemii i wypadków na drogach

Obecna epidemia koronowirusa niejako przypomniała nam wszystkim o tym, że zdrowie to rzecz, która nie zawsze będzie nam ...
Kupno samochodu. Jak łatwo można popełnić błąd?

Auto detailing – sposób na to, żeby Twoje auto wyglądało jakby świeżo wyjechało z salonu

Pamiętacie ten moment, kiedy kupujecie swoje nowe auto, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pochodzi z salonu? Ten przepiękny zapach ...