Ubezpieczenie opon samochodowych – czy to ma sens

Ubezpieczenie opon samochodowych - czy to ma sens

Złapanie gumy w trasie to zmora każdego kierowcy. Nie zawsze winny musi być gwóźdź czy kawałek szkła, takie przebicia zdarzają się już relatywnie rzadko. Duża prędkość, wada konstrukcyjna opony, przetarcie bądź niewidoczne przecięcie mogą sprawić, że opona stanie się niezdatna do użytku. Czasem opony nie da się już nawet naprawić i konieczne będzie zakupienie nowej. Czy ubezpieczenie opon to dobre rozwiązanie, żeby zabezpieczyć się przed takimi nieprzyjemnościami? 

Co daje ubezpieczenie

Polisy ubezpieczeniowe na opony pojawiły się na rynku niedawno, ale są już dostępne u wielu ubezpieczycieli, a także w pakiecie przy zakupie opon u dealerów. Cenowo ubezpieczenia te wyglądają dość atrakcyjnie, nie są jednak wolne od wad. Co trzeba o nich wiedzieć, zanim wyłoży się ciężko zarobione pieniądze?

W analizy ofert kilku ubezpieczycieli wynika, że najpopularniejszą opcją podstawową w ramach ubezpieczenia jest wymiana koła z przebitą oponą lub naprawa na miejscu zdarzenia. Jeśli jedno lub drugie jest niemożliwe, ubezpieczyciel zapłaci za transport samochodu do wulkanizatora. Część firm oferuje również naprawę przebitej opony, jeśli ta się tego nadaje. Pokrycie kosztów może być całkowite lub częściowe, w zależności od ubezpieczyciela. 

Ceny podstawowego ubezpieczenia opon są dość atrakcyjne i oscylują wokół 10 zł za jedną oponę rocznie. Daje to ok 40 zł rocznie za komplet. W porównaniu do jednorazowej ceny lawety, jest to kwota naprawdę drobna. 

Ubezpieczyciele i dealerzy opon 

Często towarzystwa ubezpieczeniowe wchodzą we współpracę z dealerami opon, dzięki czemu mogą oferować znacznie korzystniejsze warunki, niż te zawarte w polisach podstawowych. Wyższy poziom ochrony za niższe pieniądze jest spowodowany tym, że jest to produkt polecany kierowcom przy nabyciu całego kompletu opon, co często jest wydatkiem przekraczającym 1000 zł. Warunkiem uzyskania preferencyjnego ubezpieczenia jest zakup opon w danym sklepie, a czasem nawet montaż ich we wskazanym warsztacie. 

Ciekawą współpracę nawiązała firma AGA International z wiodącym sprzedawcą opon w Polsce, Oponeo.pl. Polisa kosztuje od 17 do 29 zł za rok, jednak prawie nie ma w niej rzeczywistego wyłączenia odpowiedzialności. Ponadto, jeżeli ubezpieczona opona zniszczy się całkowicie, ubezpieczyciel zwróci koszty jej zakupu. Na rynku istnieje sporo ofert, które mogą okazać się dobrze dopasowane do potrzeb szerokiego grona kierowców. Nad takim rozwiązaniem powinni się zastanowić zwłaszcza ci kierowcy, którzy codziennie spędzają za kółkiem dużo czasu.

Najnowsze wpisy

Czy ubezpieczenie assisstance jest warte swojej ceny

Czy ubezpieczenie assisstance jest warte swojej ceny

Wśród wielu Polaków nadal panuje przekonanie, że jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, sprawa zamyka się na OC. Jest ...
Auto-detailing na sezon jesień/zima. Czy warto?

Auto-detailing na sezon jesień/zima. Czy warto?

Zima to bezwzględnie najtrudniejszy i najbardziej szkodliwy dla samochodu okres w roku. Niskie temperatury, wilgotność, sól drogowa, błoto ...
Konserwacja karoserii uszczelek i podwozia teraz szczególnie ważne

Konserwacja karoserii uszczelek i podwozia teraz szczególnie ważne

Okres zimowy to dla pojazdu czas konfrontacji ze zmienną temperaturą, dużą wilgotnością, solą drogową oraz zabrudzonym błotem pośniegowym. ...