Ubezpieczenie od utraty pracy – co koniecznie musisz wiedzieć

Ubezpieczenie od utraty pracy - co koniecznie musisz wiedzieć

Bezrobocie w Polsce jest obecnie najniższe od lat i nawet pandemia koronawirusa jak do tej pory tego nie zmieniła. Nie oznacza to jednak, że taki stan rzeczy będzie wieczny. Szerokie grono ludzi, którzy cenią zapobiegawczość albo decydują się na kredyt hipoteczny, może być zainteresowane ubezpieczeniem się od utraty pracy. Takie produkty są oczywiście oferowane przez praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Co koniecznie musisz wiedzieć o ubezpieczeniu od utraty pracy? 

Kosztowna inwestycja

Trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie od utraty pracy niemal nigdy nie jest produktem samodzielnym. Najczęściej występuje ono jako forma rozszerzenia ubezpieczenia na życie. Jednym z najczęstszych powodów, dla których klienci decydują się na ubezpieczenie od utraty pracy jest decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Nie jest to fanaberia klientów, ale wymóg stawiany przez banki, które niemal zawsze wymagają ubezpieczenia na życie, w skład którego wchodzi ubezpieczenie od utraty pracy. Jest to niestety produkt dość drogi. Wykupienie samodzielnego ubezpieczenia na życie rozszerzonego o ubezpieczenie od utraty pracy to wydatek rzędu kilkuset, a czasami nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. To właśnie dlatego jest to produkt nabywany niejako z konieczności. Dołożenie tej kwoty do rat kredytu sprawia, że jest ona względnie mniej odczuwalna. 

Szereg niejasności i warunków

Niestety ubezpieczenie od utraty pracy jest produktem niejednolitym i każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne zasady i warunki, które określają wypłatę ewentualnego odszkodowania. Możliwe są różne warunki uruchomienia polisy np. tylko w przypadku, kiedy za utratę pracy winę ponosi pracodawca, tylko w przypadku kiedy dochodzi do zwolnienia grupowego. Każdorazowo przy decyzji o wykupieniu takiego ubezpieczenia trzeba bardzo dokładnie przeanalizować umowę, a w razie wątpliwości warto jest zapytać o specjalisty o radę.

Należy pamiętać, że każde ubezpieczenie o pracę ma tzw. okres karencji. Oznacza to, że wjedzie ono w życie dopiero po jakimś czasie od momentu zawarcia umowy: np. po 60 lub 90 dniach. Jeżeli ubezpieczający się straci pracę w tym okresie, polisa będzie bezużyteczna. 

Kolejną kwestią, której nie można pominąć, jest wartość polisy. Jeśli jest ona zbyt niska w stosunku do raty zaciągniętego kredytu, na poczet którego została wykupiona, może okazać się, że ubezpieczyciel nie pokryje jej w całości. Oczywiście możliwa jest też sytuacja odwrotna, w której polisa będzie większa niż wartość zobowiązania. Niemniej jednak, koszty tego produktu w stosunku do korzyści, które on daje, sprawiają, że produkt ten nie jest sprzedawany samodzielnie. Po prostu nikt by się na niego nie zdecydował.

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...