Ubezpieczenie na życie w dobie pandemii

Ubezpieczenie na życie w dobie-pandemii

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej nowym rodzajem koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już miesiące, a nadchodzący sezon grypowy wzmaga obawy i strach. Oprócz skutków ekonomicznych, które dotknęły milionów Polaków, dziesiątki tysięcy zidentyfikowanych zarażonych musiało zmagać się z tą ciężką chorobą. Setki z nich przypłaciło to życiem lub zdrowiem. Wiele osób zastanawia się, czy to już czas żeby zainwestować w polisę na życie.

Ubezpieczyciele w obliczu pandemii

Pandemia to szczególna sytuacja, która została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia. Obecnie doświadczamy pandemii choroby zakaźnej, która jest powodowana nieznanym wcześniej szczepem koronawirusa, występuje w różnych środowiska, na skalę globalną. Wedle Światowej Organizacji Zdrowia, ogłoszenie stanu pandemii podyktowane zostało faktem, że wirusem SARS-CoV-2 może zarazić się każdy, na całym świecie.

W związku z pandemią koronawirusa, mimo jego małej śmiertelności, potencjalni klienci towarzystw ubezpieczeniowych zaczęli zadawać sobie pytania, jak będą miały się produkty ubezpieczeniowe, które mogą nabyć, do zachorowania na COVID-19. Wobec tego, liczne towarzystwa zajęły stanowisko w tej sprawie. Mówiąc w dużym skrócie, wszystko sprowadza się do OWU.

Ogóle Warunki Ubezpieczenia a koronawirus

Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU, określają zakres polisy oraz warunki wypłacania świadczenia. Nie należy się spodziewać, że w OWU będzie wymieniony koronawirus czy też choroba COVID-19, gdyż jest to choroba nowa i wcześniej nieznana. Jakie informacje są istotne dla ubezpieczonego? Po pierwsze to, że koronawirus kwalifikuje się jako nagłe zachorowanie. Jeżeli w umowie znalazł się zapis dotyczący poważnego zachorowania, sytuacja może wyglądać inaczej. Ubezpieczony może nie dostać odszkodowania z tytułu poważnego zachorowania, gdyż COVID-19 może nie być na liście chorób kwalifikowanych jako poważne zachorowanie. Obecnie na liście znajduje się ok 35 chorób.

Bardzo ważną kwestią jest stan prawny obowiązujący na terenie kraju. Jeżeli mamy do czynienia z umową assistance, najprawdopodobniej będzie ona zawierała wykluczenie odpowiedzialności w związku z pandemią. Należy zwrócić dokładnie uwagę na to, czy i w jakim zakresie w umowie zapisane zostało wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu pandemii lub epidemii. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ubiegania się o odszkodowanie. Sytuacja w związku z koronawirusem jest bardzo dynamiczna, a nawet jeśli umowa nie będzie zawierała wykluczenia z tytułu koronawirusa jako takiego, może zawierać wykluczenie w związku ze stanem pandemii.  

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie na życie w dobie-pandemii

Ubezpieczenie na życie w dobie pandemii

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej nowym rodzajem koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już miesiące, a nadchodzący sezon grypowy wzmaga obawy i ...
Półoś napędowa jak jeździć żeby przetrwała dłużej

Półoś napędowa jak jeździć żeby przetrwała dłużej

Półoś napędowa odgrywa jedną z kluczowych ról w układzie napędowym. Jej rolą jest przeniesienie momentu obrotowego z dyferencjału ...
Korekta lakieru czy warto robić to samemu

Korekta lakieru czy warto robić to samemu

Piasek, drobne kamyczki, myjnia automatyczna czy przypadkowe otarcie o żywopłot – te i wiele innych czynników powodują, że ...