Ubezpieczenie dla firm przewożących towary – czy jest potrzebne i do czego?

Ubezpieczenie dla firm przewożących towary - czy jest potrzebne i do czego?

Polska logistyką stoi i wie o tym cała Europa. Ilość firm transportowych i przewozowych w naszym kraju jest ewenementem na skalę kontynentu. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień zajmują się przewozem towarów powinni poważnie rozważyć skorzystanie z ubezpieczenia na przewożone dobra. Jest to nie tylko zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wypadków, ale także atut biznesowy, który coraz bardziej doceniają partnerzy w interesach.

Karta przetargowa w relacjach z klientem

Odkąd statek Ever Given utknął w Kanale Sueskim, w wielu miejscach globu czasy dostaw wydłużyły się niepomiernie. Nie ma to co prawda związku bezpośredniego z samochodowym przewozem towarów, ale ma wpływ psychologiczny na klientów, którzy obawiają się o to, czy i kiedy zamówione towary do nich dotrą. Ubezpieczone przewozy to mniejsze ryzyko dla klienta i większa szansa, że powierzy on zlecenie właśnie twojej firmie. Nie można zapominać, że powierzenie wartościowych towarów przewoźnikowi to swoisty kredyt zaufania, że towary te dotrą we wskazane miejsce. Czasami, pomimo wszelkich starań przewoźnika, coś jednak może pójść nie tak.

Od jakich okoliczności można ubezpieczyć przewożony towar? Od bardzo wielu. Na pomoc firmy ubezpieczeniowej można liczyć np. w przypadku ulewnego deszczu, eksplozji, gradu, huraganu, lawiny, osunięcia się ziemi, powodzi, pożaru, lawiny, rabunku, uderzenia pioruna, uderzenia przedmiotu w środek transportu, wandalizmu, wypadku środka transportu czy zapadnięcia się ziemi. Ponadto istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o kradzież mienia wraz ze środkiem transportu czy kradzież z włamaniem. Jednak w tym przypadku należy sprawdzić listę miejsc, w których ubezpieczenie obowiązuje, gdyż zazwyczaj jest ona ograniczona. Sprowadza się do takich lokalizacji jak parkingi strzeżone, stacje benzynowe czy miejsce odbioru i dostawy ładunku.

Ubezpieczenie ładunku to nie to samo co OC!

Trzeba pamiętać, że samo OC pojazdu w żaden sposób nie chroni przewożonego na nim ładunku. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowania, należy się dodatkowo zabezpieczyć i nabyć odpowiednią polisę, która będzie stricte chroniła przewożony towar. Wówczas w razie nieprzewidzianego wypadu, możemy być spokojni, że ubezpieczyciel pokryje koszty straconego czy zniszczonego towaru.

Oczywiście każdorazowo zawierając umowę z towarzystwem, należy szczegółowo zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, a w razie wątpliwości dociekać i prosić o doprecyzowanie zapisów, co do których mamy wątpliwości.

Najnowsze wpisy

Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Lato odeszło na dobre i warunki na drodze systematycznie pogarszają się. Częstsze deszcze nie ułatwiają jazdy, a temperatura, ...
Rodzaje myjni samochodowych - wady i zalety

Rodzaje myjni samochodowych – wady i zalety

Dbanie o karoserię twojego pojazdu to nie tylko kwestia wyglądu i komfortu. Im dłużej brud zalega na lakierze, ...
Bezpośrednia likwidacja szkody - na czym to polega?

Bezpośrednia likwidacja szkody – na czym to polega?

Każda kolizja, której padliśmy ofiarą na drodze to wydarzenie, które powoduje stres i często oznacza długą drogę proceduralną ...