Szkodliwe działanie soli drogowej

sol1-naszemiasto-pl

W poprzednim odcinku opisaliśmy negatywne skutki warunków atmosferycznych na samochód. Mrozy unieruchamiają silniki, zamrażają akumulatory, utrudniają wizyty w używających dużo wody myjniach samochodowych. Dziś zajmiemy się jeszcze jednym zagrożeniem. Tym razem serwowanym przez… władze. Tony soli sypane są na drogi, żeby uchronić nas przed lodową pokrywą. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że drogowcy w porę zorientowali się, że mamy zimę. Ruszamy w trasę. Drogi, faktycznie, nie są białe. Ani czarne. Są po prostu… szare, właśnie ze względu ma grube warstwy soli. Z jednej strony dzięki niej nie wpadamy w poślizg przy każdym hamowaniu. Z drugiej ryzykujemy popsuciem chłodnicy, zrujnowaniem karoserii i degradacją klimatyzacji. Niestety wszędobylska sól ma katastroficzny wpływ na stan naszego pojazdu. Bo gdy sól wykona swoje zadanie, czyli pozbędzie się lodu i śniegu, nie jest później usuwana. I osadza się na każdym samochodzie w postaci słonego kurzu.

Na co wpływa „zbawienna” sól? Niszczy bardzo szybko wszystkie aluminiowe części auta. Na jej zgubne działanie poddane są np. felgi i lakier. Nim się obejrzymy niezbędna będzie wizyta u mechanika samochodowego. Niestety, jest to bomba z opóźnionym zapłonem: efekty rujnującej soli zauważymy dopiero kilka miesięcy po zimie.

Żeby auto chronić przed solą pasuje podjąć działania prewencyjne. Zanim dotrze zima warto auto dokładnie nawoskować. A teraz? Mimo mrozów nie omijajmy szerokim łukiem myjni samochodowej. Rozsądnym rozwiązaniem jest wizyta na myjni parowej, która zużywa symboliczną ilość wody. A wtedy nie ryzykujemy zamarzaniem auta, jak w przypadku innych punktów.

 

Trudno jest w zimie znaleźć złoty środek. Kierowcy narzekają na zasolone drogi i ryzyko korozji. Drogowcy odpowiadają: to dla waszego bezpieczeństwa! A my swoje: byle do wiosny…

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...