Sprzedaż auta: co z ubezpieczeniem OC?

2NaktkpTURBXy84YjRjOTFkYTNhODQ5ZWMwYjMzYzhhYWI1Y2M2MTQ2NC5qcGeSlQMAzJTNELDNCWOTBc0DAs0BsQ

Kupno samochodu to spore przedsięwzięcie. Najpierw musimy zgromadzić środki finansowe, które chcemy przeznaczyć na zakup, potem dobrze zastanowić się, jakiego pojazdu szukamy, i następnie znaleźć nasz wymarzony samochód, nie dając się przy tym nabrać na standardowe teksty, w stylu „nie bój się pan, nie stracisz”. Gdy zdecydujemy się na dany model i dokonamy transakcji obowiązki się nie kończą. Jedną z najważniejszych kwestii jest uporządkowanie spraw ubezpieczenia samochodu.

Podstawowym ubezpieczeniem samochodu jest, jak wiadomo, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jazda bez ważnej polisy OC nie jest ani bezpieczna, ani legalna więc musimy znać kilka faktów i formalności dotyczących tego ubezpieczenia przy zakupie auta.

Musimy wiedzieć przede wszystkim o tym, że polisa OC przypisana jest do danego samochodu. Więc gdy auto jest sprzedawane, to przechodzi na rzecz nowego właściciela. Kupujący może korzystać z polisy poprzedniego właściciela aż do zakończenia terminu obowiązywania. Ważny jest w tym przypadku fakt opłacenia składki. Np. jeżeli poprzedni właściciel zawarł ubezpieczenie na cały rok, jednak opłacił  zgodnie z umową jedynie połowę składki, to polisa wygaśnie po pół roku. Jeżeli druga rata nie zostanie opłacona to ubezpieczenie OC traci ważność. Ważne jest to także w przypadku zakupów aut z komisów, gdzie zawierane jest tzw. ubezpieczenie komisowe, trwające zwykle 30 dni.

Ważne jest to, że polisa przejęta podczas kupna nie przedłuża się automatycznie. Musimy zatem rygorystycznie pilnować terminów, bo kary mogą być naliczane nawet na jeden dzień luki w ubezpieczeniu auta.

Oczywiście nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę poprzedniego. Musi jednak nabyć polisę w innej ubezpieczalni. Na sprzedającego samochód jest także nakładany obowiązek zgłoszenia do ubezpieczyciela sprzedaży auta w ciągu 14 dni.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...