Serwis automatycznej skrzyni biegów – czy jest droższy? Czym się różni serwisowanie takiej skrzyni?

65273420_6142034524801_6755902922891984896_n

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia kierowcy komfort i wygodę. Samodzielna zmiana biegów dostosowana do obrotów silnika pozwala na uzyskanie lepszej płynności podczas jazdy. Ze względu na dostosowanie do obciążenia silnika takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dłuższej żywotności, co przekłada się na większe przebiegi.

Pomimo wielu korzyści, które potrafią umilić życie zwłaszcza podczas jazdy po mieście, kiedy ruch na drodze wymusza ciągłą zmianę biegów automatyczne skrzynie biegów wzbudzają wiele obaw wśród kierowców. Dość często można spotkać się z opinią, że naprawy tego typu rozwiązania wiążą się z dużymi kosztami. Warto pamiętać, że można zapobiec większości awarii, a ceny serwisu są zróżnicowane. W rzeczywistości więc nie wygląda to tak źle. 

Przeglądy

Ze względu na skomplikowaną budowę automatycznych skrzyń biegów, zaleca się dokonywanie regularnych przeglądów. Ze względu na więcej działań niż w przypadku manualnej wersji, które codziennie podejmuje zaleca się dokonywanie przeglądów i wymiany oleju, które zapewnią mniejszą awaryjność.

Koszty

Dla osób, które są zainteresowane wyborem automatycznej skrzyni biegów dużą rolę przed zakupem odegra z pewnością informacja o kosztach zakupu i utrzymania takiego rozwiązania. 

Cena automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów zalicza się do najdroższych komponentów w samochodzie. Szacowana cena (zależnie od modelu) wynosi około 20-30% wartości całego samochodu.

Od czego zależy cena? Przede wszystkim od modelu, wieku samochodu i czy chcemy część z rynku wtórnego (używaną), czy nie.

Koszt wymiany podzespołu

W zależności od modelu, najtańsze podzespoły można znaleźć już od 2-3 tysięcy złotych. Najdroższe z komponentów sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zdarzają się przypadki, że koszty związane z wymianą skrzyni przekraczają wartość samochodu. Warto pamiętać również o kosztach związanych z pracą mechaników, która ze względu na skomplikowaną strukturę automatycznej skrzyni biegów może wynosić również kilka tysięcy.

Serwis automatycznej skrzyni biegów w porównaniu do manualnej

Serwis automatycznej skrzyni biegów różni się od serwisu manualnej alternatywy. Główne cechy, które różnicują te 2 procesy to m.in. koszt, częstotliwość oraz poziom skomplikowania, który przekłada się na wiedzę i umiejętności fachowców. Manualne skrzynie wymagają mniej uwagi i dbałości, a ich naprawa jest prostsza i tańsza. Skrzynie automatyczne wymagają częstych przeglądów i wymiany oleju, a w przypadku awarii stanowią spory wydatek dla posiadacza takiego rozwiązania w swoim samochodzie.

 

Najnowsze wpisy

Samodzielna naprawa niewielkich ubytków lakieru, czyli pasta polerska, drobnoziarnisty papier ścierny i wosk

Niewielkie ubytki lakieru, rysy, drobne otarcia oraz wykwity korozji to problemy, z którymi właściciel samochodu może poradzić sobie ...

Koło dwumasowe – jak wydłużyć jego życie?

Koło zamachowe dwumasowe to odpowiednik koła zamachowego sztywnego, powstały ze względu na rosnącą pojemność i moc silników, szczególnie ...

Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy?

Lakier na karoserii samochodu pełni zarówno funkcje ozdobne, jak też chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Specjalna ...