Przygotuj koła do zimy

zardzewiala-felga-stalowa

Aura wysyła nam jednoznaczne sygnały, że nadchodzi zima. To trudny okres dla kierowców i ich czterech kółek. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, tak, żeby mroźną porę roku przetrwać bezpiecznie i w miarę komfortowo. Podstawą przygotowań jest zadbanie o koła samochodu. Mowa tu oczywiście o wymianie opon na zimowe, ale nie tylko.

Już zaczynają się pierwsze przymrozki, temperatura balansuje  w okolicy zera. Ty sygnał, że najwyższa pora wybrać się do wulkanizatora, żeby zmienić ogumienie. Ale to tylko jeden z etapów przygotowań naszych kół do zimy. Zanim umówimy się w warsztacie na wymianę należy dokładnie sprawdzić stan zimowego kompletu opon oraz felgi pod katem przydatności do dalszej eksploatacji.

Wraz z nastaniem jesieni, a potem zimy, warunki do jazdy są coraz gorsze. Stan dróg w Polsce nas nie rozpieszcza, do tego wilgoć to codzienność. Służbie miejskie walczą z aurą za pomocą soli, która ma za zadanie rozpuszczać lód i śnieg na drogach i umożliwić nam poruszanie się po drodze. Pobieżny efekt zwykle jest w miarę osiągnięty (najczęściej z pewnym opóźnieniem w stosunku do zaskakującego nadejścia zimy), jednak sól ma niestety też swoje ciemne strony i negatywnie wpływa na stan naszych pojazdów.

Szczególnie narażone są felgi, które przecież do zapaskudzonej jezdni mają najbliżej z wszystkim metalowych elementów samochodu. Dlatego zanim założymy zimowy komplet opon musimy przeprowadzić dokładną kontrolę felg. Na co zwracamy uwagę? Przede wszystkim szukamy wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne: rysy, pęknięcia, wygięcia, odkształcenia. Poza tym sprawdzamy, czy naszymi felgami nie zajęła się rdza. Korozja niestety niszczy wszelkie metalowe elementy bardzo mocno, systematycznie i nieodwracalnie. Pamiętajmy, że na własną rękę oględziny wykonamy bardzo powierzchownie. Gdy coś nas zaniepokoi, lub będziemy mieć jakieś wątpliwości, warto temat oddać w ręce specjalistów. Mechanik samochodowy dokona dokładnego rozeznania, w jakim stanie znajduje się felga, oraz zdecyduje co dalej: nie wykluczone, że niezbędna będzie regeneracja. Jeśli felgi są w odpowiednim stanie, to warto je dokładnie umyć oraz zakonserwować specjalnym preparatem.

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...