Przed zagraniczną eskapadą

Lista niezbędnych elementów, jakie musimy posiadać w samochodzie w Polsce jest dość uboga. Wystarczy trójkąt i gaśnica. Pamiętajmy, że w niektórych krajach to za mało. Dlatego gdziekolwiek byśmy nie jechali warto ze sobą zabrać takie elementy jak: komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, podnośnik, podstawowe klucze, które mogą nam się przydać między innymi do wymiany kół, odpowiednio wyposażoną apteczkę, kluczyki zapasowe, oczywiście nie zapominając przy tym o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym.

Wyjazd za granicę bez odpowiednich dokumentów nie ujdzie nam raczej na sucho. O dowodzie rejestracyjnym, dowodzie osobistym,  czy paszporcie chyba nikomu nie trzeba przypominać. Sprawdźmy czy data przeglądu technicznego obejmuje nasz wyjazd. Nie zapomnijmy dowodu na to, że mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową. Poza standardowym ubezpieczeniem OC, Autocasco czy od następstw niebezpiecznych wypadków warto przed wyjazdem pomyśleć o zainwestowaniu w dodatkowe ubezpieczenie dla turystów. Pamiętajmy o tym, że jeżeli poruszamy się wypożyczonym autem przyda się upoważnienie do wyjazdu za granicę.

Przed wyjazdem sprawdźmy, czy w kraju do którego się wybieramy potrzebna jest zielona karta. Jeżeli nie mamy pewności warto skonsultować się z Polskim Związkiem Motorowym. Dowiemy się tam pewnych informacji na temat np. winiet, plakietek informujących o emisji spalin, czy innych specjalnych wymogów, które rządy poszczególnych państw stawiają kierowcom.

Pamiętajmy, że nie w każdym państwie dozwolone jest posiadanie antyradaru, nawet jeśli jest wyłączone. Wiele państw wymaga też licencji na posiadanie CB-radia. Wiele krajów zakazuje kamery samochodowe (np. Niemcy czy Szwajcaria). Jadąc na zachód możemy się często cieszyć z lepiej utrzymanych dróg, ale też musimy zwrócić uwagę na dużo bardziej restrykcyjne przepisy niż w Polsce.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...