Podstawowe rodzaje ubezpieczeń samochodowych

103-800xn-n-n

Duże obłożenie samochodów na niezbyt równych drogach, często zmieniające się warunki na jezdni, brak wyobraźni i doświadczenia niektórych kierowców, kiepski stan techniczny samochodów – to wszystko sprawia, że jazda po naszych drogach nie należy do najbezpieczniejszych. A co za tym idzie wypadki i kolizje należą, niestety, do codzienności. Koszty naprawy samochodu, czy leczenia są często mocno przekraczające możliwości finansowe przeciętnego Polaka. Na szczęście po wypadkach kierowcy zwykle nie pozostają sami. Na polskim rynku usług samochodowych dla kierowców jest dostępnych wiele opcji ubezpieczeń. Jedne z nich są obowiązkowe, inne dobrowolne, natomiast każde sprawiają, że jazda jest dużo bardziej komfortowa.

Podstawową polisą jest ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie ma na celu chronić ubezpieczonego przed konsekwencjami finansowymi w przypadku wypadku z winy innego kierowcy, czy też wyrządzenia szkód osobom trzecim, oraz w mieniu. OC musi być wykupione najpóźniej w dniu rejestracji samochodu, lub z datą wygaśnięcia poprzedniej polisy. Ubezpieczenie jest obowiązkowe – brak ważnej polisy grozi grzywną, a kwoty kar regularnie rosną.

Z kolei autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu. Chroni właściciela samochodu przed konsekwencjami w przypadku uszkodzeń spowodowanych z winy ubezpieczonego. AC obejmuje ochroną też szkody wyrządzone przez zdarzenia losowe oraz kradzieże.

Ubezpieczenie assistance także jest dobrowolne. Dzięki niemu kierowca oraz pasażerowie mają zagwarantowaną pomoc podczas wypadku, kradzieży, bądź awarii w trasie.  W ramach assistance zawarte jest np. holowanie samochodu z miejsca awarii.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) także jest bardzo chętnie wybieraną opcją przez polskich kierowców. Dzięki niemu kierowca i pasażerowie są objęci ochroną po wypadkach, które spowodują trwały uszczerbek na zdrowiu albo śmierć ubezpieczonego. Polisa to koszt zwykle około kilkudziesięciu złotych, więc wielu ubezpieczonych wykupuje ją podczas zakupu obowiązkowego OC.

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...