Perfekcyjny mechanik samochodowy…

Konkurencja wśród warsztatów samochodowych jest ogromna. Nie tylko w Małopolsce, ale też w Krakowie czy w Nowej Hucie. Można mieć profesjonalną stronę w internecie, zamiast strzałki przy drodze wykupić billboard i zostać sponsorem wszystkich imprez w okolicy, a mimo nie mieć ruchu w zakładzie. Dlaczego? Bo jak zwykle najważniejsi są ludzie, w których ręce klienci oddają swoje samochody. Jakie cechy powinien mieć mechanik samochodowy z prawdziwego zdarzenia?

Czy odpowiedni mechanik samochodowy powinien być bardziej pasjonatem czy perfekcjonistom? Najlepiej jednym i drugim. Jeśli ktoś nie jest samochodowym samoukiem to choćby nie wiem jak przykładał się do swojej pracy, nie złapie wszystkich tajników sztuki samochodowej tak, jakby życzył sobie tego jego przełożony. I przeciwnie. Co z tego, że ktoś zna każdą śrubkę w samochodzie, skoro później byle jak je poskręcać. Albo nie jest dobrym mechanikiem samochodowym ten, ktoś wymieni opony, czy naprawi zawieszenie w pół godziny, ale sprzątać warsztat po jego pracy będzie trzeba przez trzy. Pamiętajmy jednak, że z niewolnika nie ma pracownika. Tak jak w wypiekach czuć smak pasji piekarza, tak po pracy mechanika i jego zaangażowaniu widać czy przychodzi do pracy z przymusu.

Ważną cechą osoby naprawiającej samochody jest na pewno odpowiedzialność. Musi zdawać sobie sprawę, że dla wielu osób kupno samochodu to był jeden z największych wydatków w życiu, lata oszczędzania i wyrzeczeń. I chce, żeby ktoś kto ma potem jego “cacko” w opiece zna się na rzeczy i nie popsuje czegoś na co klient pracował przez lata. Albo, że jeżeli zapewnia, że auto będzie zrobione za dwa lub cztery dni to tak się stanie w istocie. Pamiętajmy, że mechanika samochodowa to bardzo trudny fach. A poruszanie się autem też jest umiejętnością, którą mało kto opanuje do perfekcji. I nawet niewielkie uchybienie w naprawie może mieć tragiczne skutki.

A co z uniwersalnością? Zapewne w wielu mniejszych zakładach cenieni są fachowcy “od wszystkiego”. Jednak już więksi i bardziej liczący się w branży gracze motoryzacyjni stawiają na specjalizację. Jeden doskonale zna się na hamulcach inny jest specem zawieszenia. Kogoś specjalnością jest klimatyzacja, dla innego wszelkie nowinki komputerowe. A i cenieni są ci mechanicy, którzy nie boją się najprostszych i niezbędnych, codziennych zadań w samochodowym warsztacie.

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...