Ozonowanie – co to takiego?

ozon1

W poprzednich odcinkach namawialiśmy do wykonania serwisu klimatyzacji. Próg wiosny to odpowiedni moment. Kolejki do warsztatów nie są jeszcze aż tak duże, jak to będzie, gdy doznamy pierwszych w tym roku upałów. Jazda z niesprawdzonym i niezadbanym układem klimatyzacji jest zarówno niekomfortowa, jak i niebezpieczna dla naszego zdrowia.

W skład pełnego serwisu klimatyzacji wchodzi między innymi ozonowanie. Czymże jest ten tajemniczy ozon, i co on ma do naszej „klimy”?

Przypomnijmy sobie burzę. Taką klasyczną, bardzo intensywną: oślepiające pioruny, ogłuszające grzmoty, huraganowy wiatr i tropikalna ulewa. Gdy nawałnica ustanie, warto wyjść „na pole”. Mamy wtedy do czynienia z klasyczną „ciszą po burzy”. Powietrze jest wyjątkowo, jak na nasze miasto, czyste, ma bardzo przyjemny zapach, aż chce się nim oddychać. To właśnie zasługa ozonu, który wydzielany jest podczas burzy.

Ozon to odmiana tlenu w trójatomowej postaci. Ma bardzo mocne właściwości odkażające (dużo większe niż np. chlor). Dzięki gazowemu stanowi skupienia ma możliwość dotrzeć w każdy zakamarek dezynfekowanej przestrzeni. Ozon bez trudu niweluje szkodliwe związki, poprzez ich utlenianie. Proces ozonowania przeprowadzany jest za pomocą generatora, który rozszczepia cząstki tlenu. W ten sposób wytwarzane jest O3, które utlenia napotkane we wnętrzu pojazdu związki chemiczne. Dzięki ozonowaniu zwalczane są wszelkiego rodzaju drobnoustroje i grzyby. Także nieprzyjemny zapach zostaje poskromiony. Ozonowanie jest na tyle skutecznym i trwałym rozwiązaniem, że wystarczy je przeprowadzać raz w roku.

Proces ozonowania jest bezpieczny dla ludzi, gdyż przeprowadzamy go w zamkniętym pojeździe. Gaz jest nietrwały, więc jego działanie kończy się wraz z zakończeniem serwisu w warsztacie.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...