Opony całoroczne: za i przeciw

link_7L1pE4TULn37Arafh4k4nWbZg5z3xz0B,w300h223

W poprzednim odcinku przybliżyliśmy Wam charakterystykę opon całorocznych. Jest to alternatywa dla opon sezonowych. Jak wiadomo opona letnia w zimie kiepsko radzi sobie ze śliską nawierzchnią. Z koli zimówka latem traci swoje właściwości i szybko się zużywa. Opony sezonowe mają zniwelować te podstawowe zagrożenia.W skrócie, są to gumy mające mieć właściwości opony zimowej, ale nie niszczące się w lecie. Czy tak jest w praktyce?

Kupno kompletu opon całorocznych to niewątpliwie kusząca opcja. Teoretycznie oszczędzamy pieniądze – nie musimy posiadać dwóch kompletów opon. Nie musimy się też martwić, co zrobić z nieużywanym kompletem. Oprócz tego nie tracimy czasu na ustawienie się w kolejce do wymiany opon dwa razy w roku.

Z tą oszczędnością niestety różnie bywa. Niestety komplet opon całorocznych jest zdecydowanie droższy niż opon przystosowanych do jazdy w określonej aurze. Więc jeśli zakupimy gumy całoroczne nasza oszczędność wcale nie będzie taka duża.

Opony całoroczne mają za zadanie łączyć cechy opon zimowych i letnich. Niestety opona całoroczna nie poradzi sobie w warunkach tak dobrze, jak opona typowo zimowa. A niestety, w naszej strefie klimatycznej zimy lubią być długie, srogie i obfite w opady śniegu i przymrozki. Niestety przyczepność opony całorocznej w zimie lubi spaść.

Gumy przystosowane do jazdy przez cały rok mają też niestety mniejszą wytrzymałość. To zła wiadomość dla kierowców, którzy lubią dobrze “depnąć”. Po parunastu rundach szybkiej jazdy opona się zużyje i straci swoje właściwości. A skoro się zużyje, to trzeba będzie wydać pieniądze na nowe…

Zanim zdecydujemy się na nabycie opon całorocznych warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Z naszych obserwacji wynika, że lepiej zainwestować w komplety opon zimowych i letnich i zadbać o ich odpowiednie przechowywanie i konserwację. Wtedy będą nam służyć przez kilka dobrych sezonów.

 

 

Najnowsze wpisy

Najczęstsze zimowe usterki samochodowe

Nie od dziś wiadomo, że zima należy z pewnością do najmniej lubianych przez kierowców pór roku. Jest wiele ...

Co to jest turbosprężarka i dlaczego jest tak istotna w silniku?

Turbosprężarka to narzędzie mechaniczne, odpowiedzialne za zwiększenie siły silnika. W spalinowych napędach działa ona na zasadzie podwyższenia ilości ...

Łańcuchy na koła. Jak je kupić, gdzie i po co

Według polskiego prawa, łańcuchy na koła nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Są jednak miejsca, w których poruszanie się ...