Odśnieżaj skutecznie i bezpiecznie

Zima anno domini 2018 w pełni. Śniegu napadało do pasa i nie zanosi się, abyśmy mieli lada chwila spodziewać się nadejścia wiosny. Zatem przez jeszcze dobrych kilka tygodni zmagać się będziemy z niskimi temperaturami, śniegiem, lodem, gołoledzią. Zima to trudny i niewygodny okres dla kierowców. Niespodzianki oraz utrudnienia czyhają na nas zarówno w trasie, jak i na parkingu…
Mało który poranek w zimie rozpoczynamy bez odśnieżania auta, albo bez skrobania szyb. Ważne zatem, aby wiedzieć jak te niemal codzienne czynności robić szybko, skutecznie i bezpiecznie. Ostatni przymiotnik jest niestety często bagatelizowany przez kierowców. A niestety nieodpowiednim odśnieżaniem, czy skrobaniem możemy wyrządzić naszemu pojazdowi szkody, z którymi nie poradzi sobie najlepszy szklarz czy najlepsza myjnia parowa…
Solidnie odśnieżenie auta to obowiązek. Nie tylko dlatego, że zalegający lód, czy śnieg na aucie to wykroczenie (grozi za to 6 punktów karnych i mandat od 20 do nawet 500 złotych). Pozbycie się lodu i śniegu jest konieczne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nasz i innych uczestników ruchu drogowego.
Wielu kierowców zaczyna proces odśnieżania od włączenia silnika. Jednak i w tym przypadku trzeba uważać: za pozostawienie auta z włączonym silnikiem ponad minutę w terenie zabudowanym grozi nam mandat.
Do zimowego odśnieżania trzeba się dobrze przygotować. Zaopatrzmy się w odmrażacz do zamków (nie trzymajmy go w aucie!), odmrażacz do szyb, skrobaczkę i zmiotkę. Możemy użyć narzędzia łączącego obie funkcje. Brońmy się przed używaniem do skrobania szyb plastikowych pudełek, czy płyt kompaktowych.
Odśnieżanie zacznijmy od dachu. To najlogiczniejsze rozwiązanie, bo zaczęcie go od maski sprawi, że nasza praca pójdzie później na marne. Po dachu przejdźmy do pozbycia się śnieżnej pokrywy z szyb, maski, bagażnika oraz boków. Nie możemy zapomnieć o tablicach rejestracyjnych oraz reflektorach.
Jeżeli na szybach zalega lód przyda nam się odmrażacz. Najpierw spryskajmy wszystkie szyby, potem w tej samej kolejności usuwajmy lód. Pamiętajmy, żeby przed odmrożeniem nie używać wycieraczek. Jeśli przywarły do szyby to możemy urwać pióra, albo paść mogą bezpieczniki.