“Niewidzialna wycieraczka” – czym jest? Czy warto ją nałożyć podczas wizyty w myjni?

56640786_6145833834224_1566485013640249344_n

Uporczywy deszcz na drodze nie jest mile widziany. Utrudnia widoczność, przez co należy używać wycieraczek, te jednak zużywają się i trzeba wymienić z czasem gumowe nakładki, które po prostu przestają zbierać wodę. Z pomocą przychodzi innowacyjne rozwiązanie, które oczywiście nie jest pozbawione wad, ale jest niezwykle ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych wycieraczek.

Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka to preparat, który nakładany na szybę powoduje poślizg kropel wody, przez co ciecz nie zbiera się na powierzchni szyby. Środek ten wykorzystuje mechanizm oddziaływań hydrofobowych, czyli procesu odpychania cząsteczek wody przez inne molekuły.

Takie właśnie nanocząsteczki o właściwościach hydrofobowych występują w preparacie, dzięki czemu spadający na szybę deszcz zsuwa się po jej powierzchni nie powodując utraty widoczności.

Zalety niewidzialnej wycieraczki to z pewnością łatwość nakładania, gdyż wystarczy rozłożyć równomiernie preparat wzdłuż szyby, a po wyschnięciu i pojawieniu się charakterystycznej mgiełki należy rozprowadzić środek na całej powierzchni przy pomocy mikrofibry. Opinie o trwałości wycieraczki są zróżnicowane i zależne od producenta, pojawiają się jednak odważne zapewnienia o całorocznym działaniu preparatu. Kolejną istotną zaletą jest oczywiście wygoda płynąca z używania niewidzialnej wycieraczki. Wybierając tę metodę protekcji szyby, w kąt odchodzą zmartwienia o zużyciu gumowych nasadek czy rozprowadzaniu brudu znajdującego się na wycieraczkach po całej powierzchni szyby.

Wady preparatu to głównie skuteczne działanie w określonych warunkach, bowiem ruch cząsteczek wody musi zostać wymuszony przez przesuwanie się pojazdu z określoną prędkością. W przypadku podróży drogami ekspresowymi niewidzialna wycieraczka doskonale zdaje egzamin, jednak podróż po mieście, gdzie prędkości, szczególnie w godzinach szczytu, bardzo rzadko przekraczają 40 km/h powoduje, że samochód nie posiada odpowiedniego pędu, by krople wody zsuwały się z szyby. Użycie konwencjonalnych wycieraczek nie jest dobrym pomysłem, gdyż przecieranie szyby z nałożoną powłoką hydrofobową powoduje piszczenie gumowych nasadek, a nawet ich przeskakiwanie.

Hydrofobowy preparat, a myjnia

Niewidzialna wycieraczka jest hydrofobowa, co kłóci się z ideą mycia samochodu w myjni, gdyż do czyszczenia karoserii używana jest woda. Najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie preparatu po wizycie w myjni, gdyż nałożony na czystą szybę nie będzie trzymał brudu między szybą a warstwą hydrofobową. Ponadto nałożenie niewidzialnej wycieraczki przed wizytą w myjni ręcznej mogłoby prowadzić do wypłukania produktu, ponieważ ciśnienie wody jakim dysponuje myjka może powodować rozerwanie struktur hydrofobowych i pozbycie się preparatu z powierzchni szyby.

 

Najnowsze wpisy

Czy opłaca się inwestować w instalację LPG? Jeśli tak, to którą generację wybrać?

Samochody z instalacją LPG są coraz częściej spotykane w Polsce, ponieważ jest to najpopularniejszy sposób na ograniczenie kosztów ...

Diesel czy benzyna? Najkorzystniejszy wybór dla naszych potrzeb

Wybór odpowiedniego rodzaju silnika w naszym nowym samochodzie jest niezwykle istotny, gdyż jednostka napędowa ma ogromny wpływ na ...

Recykling, czy utylizacja zużytych opon? Gdzie mogą trafić opony, które zostawimy w serwisie

Zakup nowych opon wiąże się z koniecznością pozbycia się dotychczas używanych. Można je zutylizować, pozostawić w serwisie samochodowym ...