Najważniejsze rzeczy które wypada sprawdzić w samochodzie przed zimą

Najważniejsze rzeczy które wypada sprawdzić w samochodzie przed zimą

Przygotowanie samochodu do bezpiecznej jazdy w trakcie sezonu zimowego wymaga sprawdzenia szeregu części i podzespołów. Jeśli tego nie zrobimy, w najmniej odpowiednim momencie samochód sam o sobie przypomni. Co sprawdzić, aby uniknąć problemów?

1. Stan akumulatora

Bez sprawnego akumulatora, uruchomienie silnika na mrozie może stać się wręcz niewykonalne. Powinniśmy skontrolować stan naładowania akumulatora oraz jego moc rozruchową. Robi się to za pomocą specjalnego testera. Warto też wybrać się do mechanika, aby sprawdził instalację elektryczną. 

2. Alternator

Zadaniem alternatora jest ładowanie akumulatora w trakcie jazdy i dostarczanie pojazdowi prądu w czasie pracy silnika. Jeśli przy zegarach zapali nam się kontrolka akumulatora, możliwe, że winien jest właśnie alternator. Przed zimą należy skontrolować pomiar prądu ładowania. Nie zaszkodzi także rzucić okiem na pasek osprzętu alternatora. Jeśli jest popękany, konieczna będzie wymiana. 

3. Świece żarowe lub zapłonowe

W silnikach Diesla spotkamy świecie żarowe, natomiast w jednostkach benzynowych świece zapłonowe. Żeby właściwie ocenić stan świec, najlepiej jest udać się do mechanika. Jeśli zawiodą, możemy zapomnieć o rozruchu silnika. 

4. Ciśnienie w oponach

Opony zachowują się właściwie na drodze tylko wtedy, jeśli ciśnienie w nich jest optymalne. Optymalne, to znaczy, jakie? Utarło się, że uniwersalna wartość to 2,2 bara. Warto jednak pójść o krok dalej i sprawdzić, co zaleca producent samochodu. Ponadto, w Internecie można znaleźć tabele ciśnienia dla danej marki i modelu pojazdu oraz rozmiaru opony. 

5. Ustawienie świateł

Zimą zarówno przed pracą, jak i po niej, jeździmy przy ograniczonej widoczności. Światła nabierają w tym okresie szczególnego znaczenia i należy zadbać, aby były one odpowiednio ustawione. Jeśli tego nie zrobimy, możliwe są dwie opcje: droga nie będzie odpowiednio oświetlona, albo będziemy oślepiać kierowców jadący z naprzeciwka. Najprostszym sposobem odpowiedniego ustawienia świateł jest zdanie się na specjalistów w warsztacie samochodowym. 

6. Płyn w chłodnicy

Płyny do chłodnic tworzone są na bazie glikolu etylenowego lub glikolu propylenowego. Ważne jest, aby stosować jeden albo drugi typ, gdyż nie mieszają się one ze sobą. Żeby sprawdzić, czy płyn w chłodnicy ma odpowiednie parametry, będziemy potrzebowali glikometru. 

7. Hamulce

Przede wszystkim chodzi tutaj o stan klocków i tarcz. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak przewody hamulcowe oraz płyn hamulcowy. Zaleca się także skontrolowanie rozkładu sił hamowania na ścieżce diagnostycznej, gdyż nierównomierna siła pomiędzy lewą a prawą osią może doprowadzić do poślizgu i poważnego wypadku. 

 

Najnowsze wpisy

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Zima odchodzi na dobre, wiosna rozgościła się za oknem i powoli zaczynamy wyglądać ku ciepłym, letnim dniom. Wraz ...
Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy najczęściej kojarzy się z osobą, która zjawia się kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, ogląda, wycenia, ...
Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Sezon zimowy potrafi być udręką nie tylko dla kierowcy, ale także dla jego samochodu. Wysokie amplitudy temperatur, wysoka ...