Najczęstsze zimowe usterki samochodowe

za-nie-ona-ulica-1546591792

Nie od dziś wiadomo, że zima należy z pewnością do najmniej lubianych przez kierowców pór roku. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ. Wśród nich wymienić należy niesprzyjające warunki na drodze, bardzo krótkie dni, czy też w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, konieczność codziennego odśnieżania podjazdu. Jest to także pora, podczas której notuje się znaczny wzrost kolizji. Niestety nie jest to koniec kłopotów. To właśnie zimą usterki samochodowe lubią zaskakiwać nas najczęściej. Bardzo niskie temperatury mają bowiem niekorzystny wpływ na wiele części, systemów oraz układów pojazdu. Które z nich występują z największą częstotliwością? 

Rozładowany akumulator

Chyba każdy kierowca z dłuższym stażem doświadczył chociaż raz takiej awarii. Mróz ma bowiem fatalny wpływ na stan baterii i może doprowadzić do dużego spadku energii nawet w jedną noc. Z tego też powodu, w celu uniknięcia nieprzyjemnej sytuacji, warto stale monitorować jej stan. Można robić to w łatwy sposób przy pomocy multimetru, który dostępny jest niemal w każdym supermarkecie. Co jednak zrobić, gdy dojdzie do rozładowania? Akumulator najlepiej naładować jest za pomocą prostownika. Jeśli posiadamy drugie, sprawne auto, lub w pobliżu znajdzie się życzliwy sąsiad, możemy z powodzeniem użyć w tym celu kabli rozruchowych. 

Problem z dieslem 

Zima niejednokrotnie bywa zmorą dla posiadaczy tych silników. To wszystko za sprawą często zdarzającego się problemu, jakim jest zamarzanie oleju w zbiorniku. Może to powodować nie tylko kłopot z uruchomieniem, ale i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Dlatego też o tej mroźnej porze roku bardzo uważnie wybierajmy stacje, na których tankujemy. Odwiedzajmy tylko te, które oferują sprawdzone paliwo dostosowane odpowiednio do średniej temperatury, występującej w określonym sezonie. Warto także zainwestować w wysokiej jakości depresator, który dolewać będziemy do baku. Jego rolą jest zwiększenie płynności oleju, co da nam gwarancję, że nasze auto będzie z pewnością bezpieczne nawet przy sporych przymrozkach. 

Zablokowany zamek  

Ten problem to wbrew pozorom jeden z najczęściej występujących kłopotów u kierowców podczas zimy. Niekiedy system manualny nie działa lub chwilowo szwankuje. Jak więc dostać się do auta, kiedy nie możemy włożyć klucza do zamka? Żadne nasze działania siłowe nie pomogą. Wręcz przeciwnie, mogą jedynie pogorszyć sytuację. Jeśli jest to pojedynczy incydent, łatwo poradzimy sobie z nim przy pomocy miejscowych preparatów rozpuszczających lód. Nie poleca się jednak długotrwałego ich stosowania, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia zamka.

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...