Myć, czy nie myć auto podczas mrozu?

2018/11/3f71c1f20efe8607_jpg_530x530_q85.jpg

Choć do kalendarzowej zimy został prawie miesiąc, to wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że najzimniejsza pora roku już opanowała naszą okolicę. Za nami pierwsze opady śniegu, temperatury coraz śmielej i regularniej spadają poniższej zera. Zmiana czasu za nami i przez większość dnia panuje mrok. W skrócie: tak, niestety, zima jest już co najmniej nieodwracalna. Nie jest to pora roku zbyt lubiana przez kierowców. Warunki na drodze są trudne, jeździ się dużo mniej wygodnie. Nasz pojazd także nie najlepiej znosi zimę. Lód komplikuję jazdę, mróz nie ułatwia odpalania, a śnieg, marznący deszcz atakują nadwozie i podwozie. Dlatego o auto w zimie powinniśmy dbać w sposób szczególny. Zapewne  wszelkie przygotowania (wymiana opon, sprawdzenie hamulców i innych kluczowych układów). Natomiast równie istotne jest doraźne dbanie o stan pojazdu. Np. utrzymanie czystości.

Mycie samochodu zimą nie jest zbyt wdzięcznym zadaniem. Bo nie ma nic przyjemnego w chlapaniu się wodą na mrozie. Poza tym nieumiejętnie myjąc samochód możemy go uszkodzić, bo lód może mieć druzgocący wpływ na wiele elementów i podzespołów auta. Czy zatem powinniśmy zrezygnować z mycia samochodu? Niestety, nie możemy sobie na to pozwolić. Zima w Polsce jest zbyt długa. Aura zbliżona do obecnej może utrzymać się prawie pół roku. To może oznaczać katastrofę dla karoserii, pokrytej przez ten czas kurzem, miejskim brudem, solą. Dlatego chcąc, nie chcąc: samochód zimą trzeba myć.

Jak? Przede wszystkim szybko. Nie możemy sobie pozwolić na polewanie auta hektolitrami wody. Dlatego powinniśmy wybrać sposób szybki, skuteczni i zużywający jak najmniejszą ilość wody. W tym przypadku doskonale sprawdza się myjnia parowa. Na niej pozbędziemy się brudu bardzo efektywnie: podczas mycia wykorzystywane jest kilka litrów wody, i to w stanie najgorętszym z możliwych, więc nie ma ryzyka, że auto nie wyschnie, nim zdąży zamarznąć.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...