Metody spawania aluminium – jakie techniki są wykorzystywane?

56660920_6145834063624_8824755662551515136_n

Spawanie aluminium to czynność bardzo często stosowana w przemyśle samochodowym. Nie należy ono do najtrudniejszych, jednak mogą je wykonywać osoby, które się na tym dobrze znają, ponieważ aluminium charakteryzuje się właściwościami, które mają wpływ na przebieg obróbki.

 

Jak spawa się aluminium?

Aluminium jest bardzo popularnym materiałem, ponieważ jest lekkie i charakteryzuje się dużą odpornością na korozję. Ponadto aluminium topi się w stosunkowo niskiej temperaturze oraz jest dobrym przewodnikiem elektrycznym. Aluminium można spawać:

  1. Wykorzystując łuk elektryczny  (TIG) – jest to bardzo popularna metoda, podczas której wykorzystuje się łuk elektryczny przemiennego prądy między stopem a elektrodą wolframową. Stosuje się ją przede wszystkim do spawania elementów, które mają niezbyt wielką grubość. Można także wykorzystać prąd stały z biegunem dodatnim lub ujemnym. Stosując metodę TIG potrzebna jest osłona z wykorzystaniem helu lub argonu.

 

  1. Metoda MIG – także wykorzystuje łuk elektryczny, jednak w tym przypadku spawa się elementy, które mają większą grubość niż 1 milimetr. Metoda tak jest także krótsza od TIG. Stosując metod MIG potrzebne jest zastosowanie osłony z argonu.

 

  1. Metoda gazowa – w tej metodzie wykorzystuje się specjalne palniki acetylenowo – tlenowe, polega ona na rozpuszczaniu tlenków aluminium przy pomocy topników.

 

  1. Metoda elektrod otulonych – jest ona przeznaczona jedynie dla doświadczonych spawaczy, którzy posiadają odpowiednią wiedzą i umiejętności. Spawając wykorzystuje się specjalne aluminium techniczne lub stopy powstałe po zmieszaniu aluminium i krzemu lub aluminium i manganu. Metodę tę można stosować w warunkach zewnętrznych.

 

Przed przystąpieniem do spawania trzeba odpowiednio przygotować aluminium. Przede wszystkim trzeba usunąć tlenki, znajdujące się na wierzchu metalu. Mają one cenne właściwości chroniące przed korozją, jednak wpływają także na zwiększenie temperatury topnienia nawet o trzy razy. Aby wyczyścić powierzchnię aluminium z wszelkich tlenków trzeba wykorzystać przeznaczone do tego szczotki, wykonane ze stali nierdzewnej oraz konkretne środki chemiczne.

 

Mimo, że spawanie i czyszczenie nie są trudnymi czynnościami nie mogą ich wykonać totalni amatorzy, bez żadnego doświadczenia. Przed przystąpieniem do spawania trzeba dobrać odpowiednie ustawienie parametrów pracy zależnie od stopów, które będą wykorzystywane.

 

Najnowsze wpisy

Samodzielna naprawa niewielkich ubytków lakieru, czyli pasta polerska, drobnoziarnisty papier ścierny i wosk

Niewielkie ubytki lakieru, rysy, drobne otarcia oraz wykwity korozji to problemy, z którymi właściciel samochodu może poradzić sobie ...

Koło dwumasowe – jak wydłużyć jego życie?

Koło zamachowe dwumasowe to odpowiednik koła zamachowego sztywnego, powstały ze względu na rosnącą pojemność i moc silników, szczególnie ...

Jakie czynniki niszczą lakier samochodowy?

Lakier na karoserii samochodu pełni zarówno funkcje ozdobne, jak też chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Specjalna ...