Losowe zdarzenia za granicą

01

Nadchodzą wakacje… czas letnich wojaży po Polsce i za granicą. Długo wyczekiwana okazja do wychylenia nosa poza miasto. Dzięki strefie Schengen cała Europa stoi dla nas otworem. Mimo coraz tańszych lotów i bogatej oferty wyjazdów autokarowych i pociągowych wciąż wielu Polaków wybiera podróże w świat własnym transportem. Jest zwykle taniej, wygodniej, bez ograniczeń czasowych, bez koczowania na dworcach i lotniskach, sprawdzania rozkładów autobusów, ograniczonych postojów itd. Jazda własnym samochodem za granicę to jednak także większe obowiązki. Trzeba pojazd dobrze przygotować do eskapady: sprawdzić stan techniczny auta, opracować odpowiednio trasę. Trzeba też przygotować się do jazdy mentalnie, bo wielogodzinne podróże po nieznanych trasach w obcym kraju to nie zawsze bułka z masłem.

Zgodnie z zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” warto się przygotować na różne ewentualności. Warto dmuchać na zimne, zwłaszcza, że losowe zdarzenia podczas wakacyjnych eskapad nie należą do rzadkości. Niestety, nawet zwykła stłuczka może nieść za sobą szereg komplikacji. Zwłaszcza, jeśli chodzi o załatwienie wszelkich formalności z ubezpieczeniem pojazdu. Sytuacja może być stresująca, jeśli niespecjalnie władamy językami obcymi, albo jeśli tubylcy i miejscowa policja nie do końca znają języki, którymi operujemy my. Nerwy można jednak nieco zaoszczędzić. Warto wydrukować sobie np. polsko-angielskie oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Taki druk można ściągnąć z witryny internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu dokumentowi będziemy pamiętać o wszelkich niezbędnych danych, które zawrzeć musimy, aby później skutecznie np. zlikwidować szkodę z polisy sprawcy. Pamiętajmy, aby absolutnie po podpisywać żadnych dokumentów w języku, którego nie rozumiemy. Podczas kolizji niezbędne jest wezwanie policji, która pomoże nam wypełnić wszelkie formalności związane z polisą ubezpieczeniową.

Gdy jedziemy za granicę polecamy wziąć pod uwagę wykupienie autocasco. Dzięki tej polisie otrzymamy wsparcie podczas naprawy ubezpieczonego samochodu, będzie mogli także starać o rekompensatę, gdy auto zostanie nam skradzione. Ubezpieczenie AC obowiązuje prawie w całej Europie. Prawie… Niektóre firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że nie biorą odpowiedzialności za samochody skradzione w takich krajach, jak Rosja, Ukraina, Białoruś, czy Mołdawia…

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...