Łańcuchy na koła. Jak je kupić, gdzie i po co

Łańcuchy na koła. Jak je kupić, gdzie i po co

Według polskiego prawa, łańcuchy na koła nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Są jednak miejsca, w których poruszanie się bez nich jest prawie niemożliwe. W niektórych górskich rejonach oznaczonych znakiem C-18 są obowiązkowe. Nie zastosowanie się do tego przepisu skutkuje mandatem w wysokości 200 zł oraz jednego punktu karnego. Z kolei jazda, gdy śnieg nie pada, a droga jest czarna, z założonymi łańcuchami, również może skończyć się karą, w kwocie 100 zł. Taka podróż znacznie zmniejsza stabilność samochodu i wydłuża drogę hamowania. 

Cena

Mamy do wyboru naprawdę wielu rodzajów łańcuchów. Są one sprzedane w zestawach na jedną oś, gdyż według przepisów, kierowcy są zobowiązani do montowania ich jedynie na koła napędowe. Najtańsze produkty pochodzące z Chin, pasujące na koła o średnicy 14 cali, możemy już zakupić za kwotę 100 zł. Ich montaż jest bardzo czasochłonny, a po zakończeniu należy przejechać kilka metrów i ponownie dociągnąć zaciski. 

Komplet łańcuchów dobrego, sprawdzonego producenta to wydatek w wysokości 200 zł. Są one wykonane z twardego, odpornego materiału, który nie zużywa się tak szybko, jak wyżej wymienione zamienniki. Jest to produkt przeznaczony dla osób, które zamierzają korzystać z niego regularnie bądź zamierzają zabrać je za granicę. Markowe artykuły mają wszelkie atesty, jakie są wymagane w Szwajcarii czy Austrii. 

Łańcuchy na koła z samonapinaczem

To produkt, który może pochwalić się znaczną przewagą nad innymi. Jego zaletą jest fakt, że po zamontowaniu nie trzeba zatrzymywać się i po raz kolejny ich dociągać. Takie łańcuchy są zamocowane do podłużnego napinacza, zauważalnego od zewnętrznej części felgi. Należy go zaciągnąć jedynie raz, nogą bądź ręką. Dociąganie dokonuje się samoczynnie, podczas gdy my będziemy prowadzili nasz samochód. Musimy się jednak liczyć z tym, że zakup takiego zestawu to wydatek rzędu 300-400 zł, zależnie od wielkości kół. 

Łańcuchy śniegowe do szybkiego montażu

Niezwykle wygodne, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Dlaczego? Ich cena to około 1200 zł za komplet. W celu zamontowania należy jedynie obciągnąć nimi koła, a zaimplementowany układ sam zatroszczy się o prawidłowe napięcie. 

Łańcuchy na koła to produkt, który znacznie ułatwia jazdę podczas niewygodnych warunków. Warto z nich korzystać, nawet gdy przepisy tego nie wymagają, a pogoda nie jest przychylna. W końcu to nasze zdrowie jest przecież najważniejsze.

Najnowsze wpisy

Powłoki ochronne lakieru - czy ta inwestycja się opłaca?

Powłoki ochronne lakieru – czy ta inwestycja się opłaca?

Dla jednych samochód to narzędzie, które ma przede wszystkim jeździć. Inni życzą sobie, żeby do tego wyglądał czysto ...
Filtry samochodowe - gwarancja zdrowia Twojego i samochodu

Filtry samochodowe – gwarancja zdrowia Twojego i samochodu

Filtry samochodowe pełnią w samochodzie szereg funkcji, które wpływają nie tylko na „zdrowie” pojazdu, ale także zdrowie jego ...
Geometria kół, czyli detal, którego nie chcesz zaniedbać

Geometria kół, czyli detal, którego nie chcesz zaniedbać

Geometria kół, czyli najprościej mówiąc ich pozycja neutralna względem siebie i osi pojazdu, jest kluczowa dla zachowania nie ...