Kupno auta – podstawowe formalności

54468-307121

No i udało się! W końcu znaleźliśmy nasz wymarzony pojazd! Oględziny u mechanika i jazda próbna przebiegły pomyślnie. Odliczona suma trafiła do sprzedawcy, który urzekł nas w końcu tekstem „nie bój się pan, nie stracisz”. Nim jednak na dobre zaczniemy się cieszyć świeżo kupionym pojazdem musimy wykonać podstawowe formalności. Sprawdźmy jakie musimy wykonać kroki, aby w pełni można było się cieszyć z nowego nabytku.

Przede wszystkim upewnijmy się, czy na pewno dysponujemy prawidłowo sporządzoną umową. Każda ze stron transakcji powinna otrzymać po jednej, jednobrzmiącej kopii. Upewnijmy się, czy dane na umowie zgadzają się z tymi na dokumentach. Warto zamieścić na umowie datę oraz godzinę, o której przekazaliśmy samochód. Ochroni nas to w razie wypadku lub mandatu z pstryknięcia z fotoradaru. Pamiętajmy o tym, żeby była zachowana ciągłość umów (czyli sprzedaje ten, kto wcześniej kupił), urzędy są na to szczególnie wyczulone.

Kolejna kwestia ubezpieczenie. Gdy polisa ubezpieczenia OC jest ważna to nie ma konieczności przepisywania jej na siebie przed odwiedzeniem wydziału komunikacji. Przed zakupem nowej polisy warto zapoznać się z ofertami kilku ubezpieczycieli, odwiedzić zatem jakąś sprawdzoną agencję ubezpieczeniową.

Bez ważnych badań technicznych też ani rusz. Jeśli nie są ważne trzeba jakoś dostarczyć auto do stacji kontroli. Albo wykorzystamy lawetę, albo wyrobimy tymczasowe, czerwone tablice.

Ostatni etap to wizyta w wydziale komunikacji. Trzeba mieć ze sobą: dowód osobisty, stare tablice, polisę ubezpieczenia OC, umowę kupna samochodu oraz wypełniony wniosek. Gdy wszystko będzie ok, to otrzymamy do razu nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny 30 dni. O możliwości odbioru właściwego dowodu zostaniemy poinformowani za pomocą SMS-a.

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...