Klimatyzacja przydatna jesienią

NjY3MzEwJwN2fGJMcUc2WWEDYhNrAD5EKV9iG2oRYQApVipVdkZ2W2scJhYsGi8eIEksGS8WEVxtA2MQNRIp

Jesień w pełni, liście spadają z drzew, jest coraz zimniej i niebawem zapewne pierwszy w tym roku śnieg. Mimo, że o upałach już nie pozostał ślad to nadal ważnym elementem każdego samochodu jest klimatyzacja. Dla wielu kierowców jest to układ, który kojarzy się tylko z latem. Oczywiście, jazda z włączoną klimą podczas upałów jest bardzo przyjemna i komfortowa, jednak układ ten na zimę nie powinien iść w odstawkę. Niektórzy argumentują to tym, że używanie klimatyzacji podnosi spalanie. To fakt, jednak nie włączanie klimatyzacji aż do cieplejszych dni (czyli w naszych warunkach… co najmniej pół roku) może być dużo bardziej kosztowne. I niebezpieczne.

Układ klimatyzacji także jesienią i zimą jest naszym sprzymierzeńcem. Jak wiadomo podstawowym problemem podczas jazdy w tych porach roku jest widoczność. Znacznie pogarszają ją zaparowane szyby. Jak się pozbyć pary z szyby? Ręczniki papierowe? Ściereczki? Doraźne i mało skuteczne sposoby. Przy zaparowanych szybach z odsieczą przychodzi klimatyzacja, która szybko i sprawnie sprawi, że nasze „ona na świat” będą przejrzyste.

Nie używanie klimy przez kilka miesięcy może też doprowadzić do jej awarii. Jednym z kluczowych jej elementów jest sprężarka. Jeśli nie korzystamy z niej przez dłuższy czas, to może zaatakować ją korozja. Nie używanie klimatyzacji może sprawić też, że olej i czynnik chłodzący w układzie może się rozwarstwić, wtedy klima nie będzie spełniać swojej roli. Teoretyczna oszczędność paru litrów paliwa może skutkować koniecznością kosztownego remontu.

Dlatego używajmy klimatyzacji o tej porze roku. Nawet jeśli nie pojawi się problem parujących szyb (wątpliwe) to włączmy co parę dni klimatyzację profilaktycznie na kilkanaście minut.

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...