Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

wymiana_opon_1

Lato minęło bezpowrotnie. Choć w trakcie dnia jeszcze czasem przygrzeje, to jednak temperatura częściej zbliża się do 0 niż 20 stopni Celsjusza. To znak, że powoli należy przygotowywać się do zimy. Jednym z podstawowych etapów przygotowań do najzimniejszej pory roku jest wymiana opon z  letnich na zimowe. Konieczność wymiany w naszych warunkach atmosferycznych nie ulega wątpliwości. Tematem spornym pozostaje termin wymiany. Kiedy zatem należy udać się do wulkanizatora?

Za wyznacznik przyjmuje się średnią dobową temperaturę. Zaleca się wymianę opon z letnich na zimowe, jeśli średnia dobowa ilość stopni Celsjusza spadnie poniżej 7. Przykładowo, jeśli w nocy temperatura wynosi 4 stopnie, a w dzień 10, to znak, że powinniśmy jechać wymienić opony. Co się dzieje, gdy temperatura spada poniżej granicznej, a my nadal korzystamy z letnich opon? Mieszanka gumowa opon przeznaczonych do jazdy latem zaczyna szybko twardnieć. Wówczas gumy tracą swoje jezdne, a wtedy gwarantowane przez producenta parametry nie są aktualne.

W przypadku terminu wymiany opon warto też wziąć pod uwagę porę, kiedy najczęściej poruszamy się po drogach. Bo co z tego, że w dzień temperatura sięga 15 czy 20 stopni Celsjusza, skoro jeździmy głównie nocą, albo nad ranem gdy temperatura niebezpiecznie zbliża się do 0?

Ogólnie rzecz biorąc lepiej wymianę opon przyspieszyć niż spóźnić. Przypomnijmy: nie zalecamy jazdy na oponach zimowych latem, ze względu na temperaturę. Na rozgrzanym asfalcie opona zimowa zachowuje się dużo gorzej, nie spełnia swoich funkcji, źle porusza się np. po wodzie i szybciej niszczeje. Natomiast jesienią, nawet jeśli temperatura sięgnie tych 20 stopni Celsjusza, to ile trwa taki stan rzeczy? 2, może 3 godziny, około godziny 14:00, a przecież większość z nas jeździ samochodem nad ranem i późniejszym popołudniem, gdy lubi być już zimno, a co za tym ślisko. Dlatego warto już teraz ustawić się w kolejce do wymiany!

 

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...