Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

wymiana_opon_1

Lato minęło bezpowrotnie. Choć w trakcie dnia jeszcze czasem przygrzeje, to jednak temperatura częściej zbliża się do 0 niż 20 stopni Celsjusza. To znak, że powoli należy przygotowywać się do zimy. Jednym z podstawowych etapów przygotowań do najzimniejszej pory roku jest wymiana opon z  letnich na zimowe. Konieczność wymiany w naszych warunkach atmosferycznych nie ulega wątpliwości. Tematem spornym pozostaje termin wymiany. Kiedy zatem należy udać się do wulkanizatora?

Za wyznacznik przyjmuje się średnią dobową temperaturę. Zaleca się wymianę opon z letnich na zimowe, jeśli średnia dobowa ilość stopni Celsjusza spadnie poniżej 7. Przykładowo, jeśli w nocy temperatura wynosi 4 stopnie, a w dzień 10, to znak, że powinniśmy jechać wymienić opony. Co się dzieje, gdy temperatura spada poniżej granicznej, a my nadal korzystamy z letnich opon? Mieszanka gumowa opon przeznaczonych do jazdy latem zaczyna szybko twardnieć. Wówczas gumy tracą swoje jezdne, a wtedy gwarantowane przez producenta parametry nie są aktualne.

W przypadku terminu wymiany opon warto też wziąć pod uwagę porę, kiedy najczęściej poruszamy się po drogach. Bo co z tego, że w dzień temperatura sięga 15 czy 20 stopni Celsjusza, skoro jeździmy głównie nocą, albo nad ranem gdy temperatura niebezpiecznie zbliża się do 0?

Ogólnie rzecz biorąc lepiej wymianę opon przyspieszyć niż spóźnić. Przypomnijmy: nie zalecamy jazdy na oponach zimowych latem, ze względu na temperaturę. Na rozgrzanym asfalcie opona zimowa zachowuje się dużo gorzej, nie spełnia swoich funkcji, źle porusza się np. po wodzie i szybciej niszczeje. Natomiast jesienią, nawet jeśli temperatura sięgnie tych 20 stopni Celsjusza, to ile trwa taki stan rzeczy? 2, może 3 godziny, około godziny 14:00, a przecież większość z nas jeździ samochodem nad ranem i późniejszym popołudniem, gdy lubi być już zimno, a co za tym ślisko. Dlatego warto już teraz ustawić się w kolejce do wymiany!

 

Najnowsze wpisy

Najczęstsze zimowe usterki samochodowe

Nie od dziś wiadomo, że zima należy z pewnością do najmniej lubianych przez kierowców pór roku. Jest wiele ...

Co to jest turbosprężarka i dlaczego jest tak istotna w silniku?

Turbosprężarka to narzędzie mechaniczne, odpowiedzialne za zwiększenie siły silnika. W spalinowych napędach działa ona na zasadzie podwyższenia ilości ...

Łańcuchy na koła. Jak je kupić, gdzie i po co

Według polskiego prawa, łańcuchy na koła nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Są jednak miejsca, w których poruszanie się ...