Jedź eko! Jak nie przepłacać za paliwo i jeździć oszczędnie

e60772bc-f969-11e2-b4cb-0025b511226e

Do podstawowych zasad oszczędnej jazdy możemy zaliczyć unikanie wprowadzania silnika na wysokie obroty. Im wyższe, tym większe spalanie, ale z drugiej strony należy uważać na to, by nie przesadzać także w drugą stronę, gdyż w dużej mierze obciąża to jednostkę napędową i sprawia, że zużywa się ona znacznie szybciej. W jaki sposób traktować wóz, by zaoszczędzić paliwo, a jednocześnie nie wykończyć samochodu?

Przyspieszanie i hamowanie

Podczas przyspieszania pojazd spala najwięcej benzyny. Musimy więc pamiętać o tym, by często zmieniać biegi, po to, by uniknąć wysokich obrotów silnika. Nie warto również wciskać gazu do oporu. W rzeczywistości, efektowne jest dociskanie go do ok. 3/4 położenia, gdyż później zwiększa się jedynie spalanie, bez większego przełożenia na moc pojazdu. Przy prędkości ok. 50-60 km/h powinniśmy jechać już na najwyższym biegu.

Hamowanie także jest niezwykle istotne. Warto obserwować dokładnie drogę i starać się przewidzieć, co może się stać. Jeśli widzimy przed sobą czerwone światło, które dopiero co się pojawiło, jasne jest, że nie powinno się dojeżdżać na pełnym gazie pod linię zatrzymania i tam gwałtownie hamować, tylko puścić gaz i hamować silnikiem. W takiej sytuacji odcięty zostaje także wtrysk paliwa, co przekłada się na dalsze oszczędności nie tylko części, ale też i benzyny.

Jak zmniejszyć ilość spalanego paliwa?

Jeśli chcemy spalać mniej, musimy obniżyć opory toczenia. Najlepiej zrobić to, podnosząc ciśnienie w kołach. Niestety ma to także swoje minusy, gdyż maksymalnie napompowana opona jest gorzej przyczepna, a sama jazda jest dużo mniej komfortowa. Innym ze sposobów na obniżenie oporów toczenia jest wymiana kół na cieńsze. Im węższa będzie nasza guma, tym mniejszy opór musi pokonać. 

Na wzrost spalania mają wpływ także wszelkiego rodzaju awarie układu hamulcowego, łożysk i innych części pracujących w trakcie ruchu pojazdu. 

Kolejnym ze sposobów na zmniejszenie spalania jest wyciągnięcie z bagażnika zbędnych rzeczy. Zdarza się, że wozimy w nim dosłownie wszystko, z czego większość jest tam zupełnie bez powodu. Mimo, że możemy w ten sposób odzyskać zaledwie kilka kilogramów, to i tak nie pozostanie to bez wpływu na spalanie. 

Nie przepłacaj za paliwo!

Ceny różnią się w zależności od miejsca, w którym tankujemy. Podstawową zasadą jest unikanie stacji przy autostradach. Należy to robić tylko w ostateczności, gdyż ceny na takich odcinkach są dużo wyższe niż na drogach lokalnych. Co więcej, tankować trzeba przed wyruszeniem w podróż. Jeśli przerwę na dolanie paliwa zrobimy sobie np. w połowie drogi, istnieje duże ryzyko, że kupimy przy okazji napój lub jedzenie. Jak wiadomo, takie produkty na stacjach nie należą do najtańszych.

Najnowsze wpisy

Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje ...

Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ...

Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Każdy rodzaj materiału wymagać będzie właściwej techniki łączenia, jak i użycia różnorodnych gazów osłonowych, ażeby móc uniknąć nieprawidłowości ...