Jakie wybrać ubezpieczenie nieruchomości, aby chroniło od burz i tornad?

Jakie wybrać ubezpieczenie nieruchomości, aby chroniło od burz i tornad?

Pogoda zrobiła się absolutnie nieprzewidywalna. Obrazki, które jeszcze kilka lat temu oglądaliśmy z regionów oddalonych od Polski o tysiące kilometrów, teraz dzieją się na naszych oczach. Huragany, trąby powietrzne, gwałtowne burze z gradem – to może jeszcze nie codzienność, ale już poważne ryzyko, które warto jest wziąć pod uwagę. Przy tego typu zdarzeniach, w pierwszej kolejności na zniszczenie narażony jest dach nieruchomości. Sprawdź, jaką wybrać polisę, żeby maksymalnie zabezpieczyć się przed zjawiskami, które mogą wywołać straty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Jak ubezpieczyć dach w domu?

Jednym z podstawowych produktów, który obejmuje takie elementy domu jak mury, podłogi, stropy, zabudowy oraz właśnie dach, jest polisa majątkowa. To w niej zawiera się ubezpieczenie dachu domu. Żeby jednak mieć stuprocentową pewność, należy dokładnie przeczytać Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i upewnić się co do faktycznego zakresu ubezpieczenia. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na listę zdarzeń, które uruchomią dla nas środki z polisy w razie wystąpienia. Zazwyczaj w towarzystwach ubezpieczeniowych spotkamy się z dwoma wariantami polisy majątkowej: podstawowym oraz rozszerzonym. Polisa podstawowa zazwyczaj obejmuje takie zdarzenia jak: ogień, uderzenie pioruna, opady deszczu, powódź, zalanie, opady śniegu, lodu, grad, huragan, lawina, osuwanie/zapadanie się ziemi, uderzenie pojazdu, upadek statku powietrznego, upadek drzew lub masztów, eksplozja, trzęsienie ziemi, huk ponaddźwiękowy, kradzież ze śladami włamania czy dewastacja. W wariancie rozszerzonym możemy dodatkowo spodziewać się takich rozszerzeń katalogu jak silny wiatr (o niższej niż huragan prędkości) czy też kradzież bez śladów włamania.

Trzeba pamiętać, że w każdym towarzystwie zakres polisy może być różny. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przed podpisaniem umowy zapoznać się zarówno ze szczegółowym opisem przedmiotu umowy jak i dokładną listą zdarzeń, które są objęte ubezpieczeniem.

Jakie są koszty polisy majątkowej?

Paradoksalnie, polisa majątkowa nie jest ubezpieczeniem szczególnie drogim. W wielu przypadkach jej cena nie przekracza ceny OC samochodu. Co prawda wysokość opłaty jest zależna od szeregu czynników: materiałów z których zbudowano dom (domy drewniane będą droższe ze względu na zwiększone ryzyko), zakresu zdarzeń, lokalizacji nieruchomości, jej wielkości oraz pakietu usługo dodatkowych. Jednakże finalnie, 12 miesięczne ubezpieczenie będzie kosztowało kilkaset złotych. Mając na uwadze, że huragan czy silna burza mogą zdewastować nasz cały majątek życia, taka cena polisy majątkowej wydaje się być więcej niż uczciwa.

Najnowsze wpisy

Skrzypienie z okolic podwozia przyczyny

Skrzypienie z okolic podwozia przyczyny

Skrzypienie z okolic podwozia jest wyraźnym objawem, że trzeba bliżej przyjrzeć się temu, w jakiej kondycji są poszczególne ...
Dlaczego auto ściąga na jedną stronę

Dlaczego auto ściąga na jedną stronę

Kiedy jadąc samochodem co chwilę musimy korygować tor jazdy, powinno zapalić nam się w głowie światełko ostrzegawcze. Samochód ...
Ubezpieczenie dla firm przewożących towary - czy jest potrzebne i do czego?

Ubezpieczenie dla firm przewożących towary – czy jest potrzebne i do czego?

Polska logistyką stoi i wie o tym cała Europa. Ilość firm transportowych i przewozowych w naszym kraju jest ...