Jakie są objawy zepsutego sprzęgła?

56806342_6145830730824_3068521259865210880_n (1)

Jedną z najczęstszych usterek sprzęgła jest jego spalenie. Standardowa żywotność układu to zwykle przedział od 100 do 150 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednak, gdy używamy pedału sprzęgła niewłaściwie, na przykład przy ruszaniu czy zmianie biegów może znacznie skrócić przydatność zestawu sprzęgła.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie mogą być objawy spalonego sprzęgła. A są one bardzo różnorodne. Np. przy próbie ruszania auto… nie reaguje. Czyli: uruchomiliśmy silnik, wrzucamy bieg, puszczamy sprzęgło, a auto stoi w miejscu. Standardowo samochód powinien ruszyć gdy delikatnie popuszczamy pedał sprzęgła. Jeśli tak się nie dzieje, sprzęgło dużo “bierze” może to świadczyć o awarii.

Kolejnym objawem szwankującego sprzęgła jest marne przyspieszenie. Wyczujemy to przy zmianie biegów przy wyższych prędkościach, czyli przy zmianie z 4 na 5, lub z 5 na 6. Jeszcze inny objaw to twardy pedał sprzęgła. Może to być efekt uszkodzonego docisku bądź wysprzęglika.

W poprzednim odcinku poruszyliśmy kwestię zapachów w samochodzie, które mogą zwiastować różnorakie awarie. Także w temacie sprzęgła ten zmysł może nam się przydać. Zapach spalonego sprzęgła może być bardzo charakterystyczny. Smród może pojawić się, gdy auto jest bardziej obciążone, gdy np. pojazd rusza pod górę, holuje inny, ciągnie przyczepkę, albo wyjeżdża z błota.

Pamiętajmy o tym, że na żywotność sprzęgła ogromny wpływ ma nasz styl jazdy. Jeżeli jeździmy w miarę spokojnie, płynnie, prawidłowo zmieniamy biegi, nie szarpiemy, nie gazujemy to sprzęgło nam może posłużyć dłużej. Gwałtowna jazda, ruszanie na piskach i spora ilość nerwów może mieć dla zestawu opłakane skutki. A jazda bez sprawnego sprzęgła jest właściwie niemożliwa. Warto zrobić sobie w tym temacie rachunek sumienia i wesprzeć ją kontrolą sprzęgła u sprawdzonego mechanika samochodowego.

Najnowsze wpisy

Wraz z nową porą roku nadciąga typowa plucha. Jak wspomóc nasze wycieraczki?

Gdy przychodzi jesień, deszcz towarzyszy nam częściej, a dzień staje się coraz krótszy. U wielu z nas powoduje ...

Otrzymałeś komunikat o konieczności zmiany oleju? Przeczytaj, dlaczego nie można z tym zwlekać!

Komunikaty pojawiające się na desce rozdzielczej dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, inne natomiast ...

Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Każdy rodzaj materiału wymagać będzie właściwej techniki łączenia, jak i użycia różnorodnych gazów osłonowych, ażeby móc uniknąć nieprawidłowości ...