Jaki jest zakres autocasco?

db6a-7fa5-44a4-b110-1651bdd837e2_large

Niedawno pisaliśmy o tym, kiedy warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco. Ten rodzaj ubezpieczenia przeznaczony jest dla kierowców, którzy posiadają nowe lub bardzo wartościowe samochody. Także ci, których pojazdy są bardzo mocno eksploatowane, dużo jeżdżą po Polsce, czy po mieście, albo parkują na niestrzeżonych parkingach. Niestety, ubezpieczenie autocasco nie jest dostępne dla każdego. Problemy z wykupieniem polisy mogą mieć posiadacze aut wiekowych (ponad piętnastoletnich) albo posiadających kierownicę po prawej stronie (czyli świeżo sprowadzone z Anglii).

Jaki jest zakres ubezpieczenia autocasco? W jakich sytuacjach możemy liczyć na wypłatę odszkodowania? Jedną z takich sytuacji jest kradzież pojazdu lub części jego wyposażenia. Autocasco chroni także pojazd przed aktami wandalizmu i szkodami wyrządzonymi ze strony osób trzecich. W ramach polisy jest także ochrona w przypadku zderzenia z innym pojazdem, wypadku z udziałem człowieka, przedmiotów czy zwierząt. Autocasco przyda się także gdy nasz samochód ucierpi w wyniku działania sił przyrody (np. gradobicie, wichurę, pożar, powodzie, czy połamane drzewa…)

Trzeba pamiętać o tym, że zakres ochrony w ramach ubezpieczenia autocasco uzależniony jest od wykupionego pakietu. Najtańsze polisy zakładają tylko odszkodowanie w przypadku najpopularniejszych wydarzeń. Są też pakiety, które chronią dosłownie przed wszystkim. Dlatego nie sprawdza się tu zasada często stosowana w przypadku ubezpieczenia OC, czyli „byle jakie, byle najtańsze, byle by było „na sztukę”.

Zwykle kierowcy korzystają z pakietu ubezpieczeń wykupionym z jednej firmy. Po prostu wolą mieć wszystkie dokumenty w jednym miejscu. Wykupujemy wtedy pakiet OC+AC plus opcjonalnie ubezpieczenie NNW (następstw niebezpiecznych wypadków) oraz assistance w tym samym czasie, co jest dosyć wygodne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyśmy każde ubezpieczenie mieli z innej firmy.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...