Jak zmienić ubezpieczyciela samochodu

Jak zmienić ubezpieczyciela samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe, a zaniedbanie tego obowiązku może spotkać się z bardzo niemiłymi konsekwencjami. OC jest dość tanie, a poczucie finansowego bezpieczeństwa w razie kolizji nie do przecenienia. Zakres ubezpieczenia jest taki sam, ale różni ubezpieczyciele odmiennie naliczają zniżki i mają różne ceny. Chcesz zmienić swojego obecnego ubezpieczyciela? Sprawdź jak! 

Czy mogę od tak wypowiedzieć umowę OC? 

Szczegółowe zasady określające wypowiedzenie są zawarte w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że zakończyć umowę możesz w zasadzie w trzech sytuacjach: 

  1. kiedy zbliża się koniec obecnej umowy,
  2. kiedy kupisz auto z ważnym OC,
  3. kiedy już zawarłeś nową umowę, ale nie wypowiedziałeś jeszcze poprzedniej. 

Aby skutecznie wypowiedzieć umowę, musisz dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiedni formularz wypowiedzenia. Pamiętaj, że powinno to nastąpić najpóźniej ostatniego dnia trwania obecnej mowy. Wypowiedzenie musi być na piśmie, a żeby mieć pewność, że dotarło ono w odpowiednie ręce, najbezpieczniej jest udać się bezpośrednio do placówki lub do pośrednika. 

W formularzu wypowiedzenia powinny co do zasady znajdować się takie dane jak personalia właściciela samochodu, informacje technicznie pojazdu i dane polisy. 

Najpierw znajdź nową ofertę

Jeśli decydujesz się na rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem upewnij się, że zawczasu masz już upatrzoną odpowiednią dla siebie ofertę. Musi ona obowiązywać od dnia zakończenia starej umowy. Nazywane jest to ciągłością ubezpieczenia i jest bardzo istotne, gdyż za brak ważnego OC możesz spodziewać się mandatu karnego. 

Miejscem, w którym warto rozpocząć poszukiwania nowego ubezpieczyciela są internetowe porównywarki ubezpieczeń. W jednym miejscu agregują one wiele ofert od wielu ubezpieczycieli, co pozwala łatwo je porównać i wybrać tą odpowiednią. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy wraz z OC można zakupić także polisę AC i Assisstance. Wiele towarzystw oferuje te dodatkowe pakiety w niskich cenach, jeśli nabędziesz je razem z OC.

Najnowsze wpisy

Dlaczego kierownica chodzi tak ciężko. Objawy awarii pompy wspomagania.

Dlaczego kierownica chodzi tak ciężko. Objawy awarii pompy wspomagania.

Wspomaganie kierownicy jest tak powszechnym rozwiązaniem, że większość kierowców w ogóle nie ma pojęcia jak to jest jeździć ...
Jak walczyć z korozją na karoserii

Jak walczyć z korozją na karoserii

Prędzej czy później każdy posiadacz samochodu zderzy się z problemem, którym jest rdza. Pojawia się ona wręcz nagminnie ...
Jak zmienić ubezpieczyciela samochodu

Jak zmienić ubezpieczyciela samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe, a zaniedbanie tego obowiązku może spotkać się z bardzo niemiłymi konsekwencjami. ...