Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

Woman signing a car insurance policy, the agent is pointing at the document

W poprzednim odcinku omówiliśmy co się dzieje z polisą OC po sprzedaży samochodu. Pamiętajmy o tym, że polisa jest przypisana do danego samochodu i przechodzi na rzecz osoby, która nabyła pojazd. Dziś poruszymy kwestię ogólnej zmiany ubezpieczyciela, który dostarcza nam OC.

Zmiana firmy ubezpieczenia jest procederem zbyt skomplikowanym. Ważne, żebyśmy wiedzieli jakie dokumenty musimy sporządzić i gdzie je wysłać.

Ubezpieczyciela OC możemy zmienić jeśli skończył się czas umowy całorocznej, gdy nabyliśmy pojazd i jesteśmy w posiadaniu ubezpieczenia od sprzedawcy, oraz gdy podpisaliśmy już nową umowę, a jeszcze nie wypowiedzieliśmy poprzedniej.

Zaczynamy od sporządzenia pisma. Możemy skorzystać z wzorów dostępnych w internecie, albo napisać je sami. Ważne jest to, co znajduje się w dokumencie. A musimy wpisać: nasze imię i nazwisko (plus ewentualnych współwłaścicieli), nasz adres zamieszkania (i współwłaścicieli), numer rejestracyjny samochodu, markę oraz model auta, numer polisy ubezpieczeniowej, oraz podstawę prawną. Powołujemy się na ustawę z 22 maja 2003 roku “ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK”, a także art. 28 (gdy wypowiadamy OC całoroczne), art. 31 (gdy wypowiadamy umowę poprzedniego posiadacza auta), art. 28a (jeśli posiadamy dwie polisy i wypowiadamy przedłużoną automatycznie. Jeśli rezygnujemy z polisy zbywającego auto albo rezygnujemy z podwójnej polisy warto wskazać datę, kiedy ma się to stać. Pamiętajmy, że rezygnując z polisy musimy mieć zawartą nową (bez ani jednego dnia przerwy!).

Na wypowiedzeniu niezbędny jest nasz własnoręczny podpis, bez tego dokument nie będzie ważny.

Wypowiedzenie wysyłamy pocztą (list polecony, decyduje data stempla pocztowego), mailem lub faksem. Ważny jest termin. Wypowiedzenie musi być wysłane najpóźniej dzień przed końcem ubezpieczenia całorocznego. W przypadku kupna auta wypowiedzenie polisy zbywcy w zasadzie ma dowolny termin. Jeśli mamy podwójną polisę to warto wypowiedzieć jedną z nich jak najszybciej!

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...