Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Istnieje spora szansa, że na te wakacje znów będziemy mogli wybrać się do ciepłych krajów. Powrót turystyki międzynarodowej rodzi jednak wiele pytań, zwłaszcza tych związanych z obawą o dostęp do opieki medycznej. Koszty leczenia to najważniejszy element polisy turystycznej, dlatego wybór odpowiedniego ubezpieczenia trzeba skroić do potrzeb i nie zawsze zwracać uwagę na najniższą cenę.

Po co mi w ogóle ubezpieczenie?

Wakacje za granicą to niemal z definicji sama przyjemność. Bez względu na to czy wybierzemy się na słoneczne plaże południa Europy, czy na górskie szlaki Alp Zachodnich, coś może nam je jednak zepsuć. Wypadki „chodzą po ludziach”, a te, które zdarzają się w trakcie wakacyjnego urlopu bolą podwójnie. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w kraju, w którym usługi świadczone przez służbę zdrowia nie należą do najtańszych. Nagle może się okazać, że interwencja przy byle złamaniu może kosztować więcej, niż same wakacje.

To właśnie koszty leczenia są głównym czynnikiem, od którego broni nas ubezpieczenie turystyczne. Podróżując po Europie minimalna bezpieczna suma gwarantowana ubezpieczenia to 20 tysięcy euro, natomiast suma rekomendowana to 30 tysięcy euro. Daje to pewne wyobrażenie o skali wydatku, który może nas spotkać.

Co oprócz samego leczenia?

W ramach ubezpieczenia turystycznego oprócz pokrycia kosztów leczenia dostajemy także pakiet NNW, czyli ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków. Jeśli więc stanie nam się krzywda w trakcie wycieczki, otrzymamy stosowne do uszczerbku na zdrowiu odszkodowanie finansowe, a w razie śmierci otrzyma je nasza najbliższa rodzina. Bardzo elastyczny jest zakres sum gwarantowanych, których procent stanowi odszkodowanie NNW. Najniższe sumy to ok. 5000 zł, a najwyższe przekraczają nawet 100 000 euro.

Dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na ubezpieczenie o odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Jeśli zdarzy się jakiś wypadek, albo popełnimy jakiś nieumyślny błąd, w wyniku którego ucierpi mienie innej osoby, wówczas za wyrządzone szkody zapłaci ubezpieczyciel. Jeśli więc zapomnimy zaciągnąć hamulec ręczny, albo nasze dziecko wybije piłką szybę w czyimś samochodzie, nie odbije się to dramatycznie na naszym portfelu.

Rozszerzenia ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne można wedle uznania rozszerzać o różne dodatki. Jeśli planujemy uprawiać sporty ekstremalne, dobrze będzie wziąć ubezpieczenie dla aktywnych, bo samo ubezpieczenie podstawowe może nie obejmować tak ryzykownych obszarów.

Istnieje również możliwość tzw. klauzuli alkoholowej, dzięki której ubezpieczenie będzie nas chronić nawet wówczas, jeśli w momencie wypadku będziemy po spożyciu alkoholu.

Najnowsze wpisy

Samochód a upał. Jak wysokie temperatury wpływają na nasz pojazd?

Wysokie temperatury są dokuczliwe i szkodliwe nie tylko dla nas. Samochód również je odczuwa, a praca w takich ...
Jakie wybrać ubezpieczenie nieruchomości, aby chroniło od burz i tornad?

Jakie wybrać ubezpieczenie nieruchomości, aby chroniło od burz i tornad?

Pogoda zrobiła się absolutnie nieprzewidywalna. Obrazki, które jeszcze kilka lat temu oglądaliśmy z regionów oddalonych od Polski o ...
Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Lato 2021 z całą pewnością nie będzie należało do chłodnych. Anomalie pogodowe na świecie pokazują, że z globalnym ...