Jak przebiega serwis automatycznej skrzyni biegów?

Serwis automatycznej skrzyni biegów - czy jest droższy? Czym się różni serwisowanie takiej skrzyni?

Każdy, kto kiedyś prowadził pojazd wyposażony w automatyczną skrzynię, docenia komfort i wygodę takiego rozwiązania. Samochód sam dostosowuje odpowiedni bieg do obrotów silnika, dzięki czemu jazda jest przyjemniejsza i płynniejsza. Zastosowanie automatu zmniejsza obciążenie napędu i wpływa na większe przebiegi auta.

Najwięcej korzyści można dostrzec na zakorkowanych ulicach dużych miast, gdzie wymagana jest częsta zmiana biegów. Sygnalizacja świetlna na każdym skrzyżowaniu i wzmożony ruch sprawia, że w przypadku manualnej skrzyni ciągle musimy poruszać wajchą. Mimo wielu zalet, automaty wzbudzają wiele obaw wśród użytkowników samochodów. Wielu kierowców twierdzi, że są awaryjne, a koszty naprawy zbyt duże. Jeżeli jednak będziemy pamiętali o systematycznym serwisowaniu i odpowiedniej eksploatacji, to może posłużyć nam bardzo długo.

Przeglądy automatycznej skrzyni

Jeżeli chcemy, aby nasza działała długo i bezawaryjnie, to musimy zadbać o regularne serwisowanie. Skomplikowana budowa i ogromna codzienna praca wymusza częstsze wizyty u mechanika i wymiany oleju.

Koszty eksploatacji

Wbrew pozorom nie są dużo większe od skrzyni manualnej. Sama naprawa ze względu na skomplikowaną budowę jest droga, jednak jeśli odpowiednio dbamy o ten sprzęt, to odwdzięczy się nam długą i bezawaryjną pracą. Przeciwnikami automatycznej skrzyni są przeważnie ludzie, którzy kupili kilkunastoletnie auto z dużym przebiegiem i już uszkodzonym systemem.

Jaka jest cena?

Nie od dziś wiadomo, że za wygodę trzeba dopłacić, a automat jest jedną z droższych opcji. Wybór samochodu z nim może zwiększyć koszty zakupu nawet o 20-30%. Cena zależy przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu.

Koszty napraw

Zdarza się, że części do automatycznej skrzyni biegów mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku niektórych modeli koszty mogą przewyższyć wartość samochodu. Do tego dochodzi robocizna, jaką policzy sobie profesjonalny mechanik.

Serwis automatycznej i manualnej skrzyni biegów

Należy zacząć od tego, że nie warto go zlecać podrzędnym mechanikom, którzy na co dzień wymieniają klocki hamulcowe i końcówki drążków kierowniczych. Skomplikowana budowa automatu wymaga profesjonalnego podejścia specjalisty z doświadczeniem. Różnica między serwisem automatycznej i manualnej skrzyni polega przede wszystkim na:

  • kosztach,
  • częstotliwości,
  • nakładach pracy i poziomie skomplikowania.

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...