Jak działa klimatyzacja?

klima.1200

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić samochód bez klimatyzacji. Nie jest to już luksus, a standard. Kierowcy cenią sobie komfort jazdy i możliwość dopasowania nawiewu, czy temperatury do swoich potrzeb. Klimatyzacja odpowiada też za szybkie i dokładne odparowanie szyb.  Ważne jest jednak, aby klimatyzacja działała poprawnie. Uszkodzona lub zaniedbana „klima” nie spełnia swoich funkcji, dodatkowo jest niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego często przypominamy o konieczności regularnego serwisu klimatyzacji. Aby zrozumieć, dlaczego to takie ważne, warto dowiedzieć się, jak w ogóle ten układ funkcjonuje.

„Klima” nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Nieco przypomina układ, który chłodzi silnik. Od standardowego ogrzewania różni się głównie tym, że w klimatyzacji ważną rolę spełnia kompresor. Ma on za zadanie sprężać czynnik, a co za tym idzie zapewnić wydajniejsze chłodzenie.

Układ klimatyzacji jest zamknięty. Składa się ze sztywnych i elastycznych elementów oraz przewodów. Mechanizm dzieli się na część wysokiego i niskiego ciśnienia. Chłodzeniem zajmuje się czynnik, który krąży w układzie. Za jego sprężanie odpowiada kompresor, który pełni rolę pompy. Czynnik wydostający się z kompresora trafia do chłodnicy klimatyzacji (skraplacza). Tam jest mocno schładzany dzięki wentylatorowi i powietrzu nabierającemu pędu podczas jazdy auta. Wtedy także zmienia swój stan skupienia na ciekły. Potem trafia do osuszacza, gdzie jest oddzielony od płynnego czynnika zanieczyszczeń, cząstek powietrza oraz pary. Następnie następuje rozprężenie czynnika w zaworze. Reakcja jest intensywna, mocno zmienia się ciśnienie, co sprawia, że czynnik zostaje bardzo ochłodzony i trafia do parownika. Wentylator, który generuje strumień powietrza, przepuszcza je przez parownik, gdzie zostaje mocno schłodzone i następnie trafia do kabiny.

Żeby klimatyzacja funkcjonowała prawidłowo proces musi być płynny. Nie może zabraknąć czynnika chłodzącego, bo bez niego „klima” nie zadziała. Przewody muszą być szczelne i czyste, byśmy mogli oddychać, nie tylko chłodnym, ale w miarę świeżym powietrzem. A tylko regularny i konkretny serwis klimatyzacji jest w stanie nam to zapewnić.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...