Instalacja gazowa – kiedy się opłaca?

Litr gazu jest zwykle ponad połowę tańszy od litra benzyny. Nie oznacza to niestety, że odkąd zamontujemy instalację LPG koszty naszych podróży zmniejszą się równo o połowę. Na opłacalność inwestycji w instalację gazową wpływ ma kilka czynników. Jakich?

Na wpływ oszczędności, jaką uzyskamy ma wpływ wielkość i spalanie naszego pojazdu. Im jest większy i więcej pali tym relatywnie oszczędność po instalacji może być większa. Kluczowym czynnikiem są także przebiegi. Jeżeli pokonujemy samochodem krótki, kilkukilometrowe odcinki, np. do pracy i z powrotem oszczędności mogą być niewielkie. Wzrosną, jeżeli wykonujemy samochodem częste, kilkusetkilometrowe trasy.

Obliczając oszczędność trzeba brać pod uwagę to, że auto spala co najmniej 20% więcej gazu niż benzyny (według niektórych wyliczeń nawet do 30%). Poza tym gaz nie jest pobierany przez całą jazdę. Silnik samochodu uruchamiany jest z użyciem benzyny. Gdy płyn chłodniczy osiągnie odpowiednią temperaturę następuje przełączenie na gaz. Gdy mamy do czynienia z niskimi temperaturami oszczędności są mniejsze. Jeżeli uruchomimy silnik w zimie, przejedziemy np. dwa kilometry, zostawimy auto i po całkowitym ochłodzeniu wracamy tą samą trasą spalanie gazu jest właściwie zerowe, co wyklucza oszczędności. Jeżeli odpalamy samochód i jedziemy 100 km to ok 98% trasy pokonujemy “na gazie” a to już jest faktycznie rozwiązanie oszczędne.

Jeżeli zaopatrzyliśmy się w niewielki samochód przeznaczony do jazdy miejskiej to warto dobrze przemyśleć zainstalowanie LPG. Jeżeli zakładamy, że samochód ten spala od 5 do 7 litrów benzyny na każde 100 km to po zainstalowaniu gazu zużyje go ilość w przedziale od 7 do 9 i oraz nieco benzyny. W prostym rozrachunku oszczędności na 100 km będą wynosić kilka zł. A nie zapominajmy o dodatkowych kosztach utrzymania auta z instalacją LPG (przegląd, dodatkowe niespodziewane usterki). Co innego w dużych samochodach, spalających więcej benzyny przeznaczonych na trasy – tutaj oszczędność na każde 100 km może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.

 

Oczywiście nie odradzamy nikomu inwestowania w instalację LPG, nie jesteśmy także jej zdeklarowanymi zwolennikami. Po prostu zachęcamy do dokładnej kalkulacji i przeanalizowania za i przeciw decyzji o instalacji. Każdy doskonale wie, jaki samochód posiada i w jaki sposób z niego korzysta – od tego powinna zależeć decyzja.

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...