Instalacja gazowa – kiedy się opłaca?

Litr gazu jest zwykle ponad połowę tańszy od litra benzyny. Nie oznacza to niestety, że odkąd zamontujemy instalację LPG koszty naszych podróży zmniejszą się równo o połowę. Na opłacalność inwestycji w instalację gazową wpływ ma kilka czynników. Jakich?

Na wpływ oszczędności, jaką uzyskamy ma wpływ wielkość i spalanie naszego pojazdu. Im jest większy i więcej pali tym relatywnie oszczędność po instalacji może być większa. Kluczowym czynnikiem są także przebiegi. Jeżeli pokonujemy samochodem krótki, kilkukilometrowe odcinki, np. do pracy i z powrotem oszczędności mogą być niewielkie. Wzrosną, jeżeli wykonujemy samochodem częste, kilkusetkilometrowe trasy.

Obliczając oszczędność trzeba brać pod uwagę to, że auto spala co najmniej 20% więcej gazu niż benzyny (według niektórych wyliczeń nawet do 30%). Poza tym gaz nie jest pobierany przez całą jazdę. Silnik samochodu uruchamiany jest z użyciem benzyny. Gdy płyn chłodniczy osiągnie odpowiednią temperaturę następuje przełączenie na gaz. Gdy mamy do czynienia z niskimi temperaturami oszczędności są mniejsze. Jeżeli uruchomimy silnik w zimie, przejedziemy np. dwa kilometry, zostawimy auto i po całkowitym ochłodzeniu wracamy tą samą trasą spalanie gazu jest właściwie zerowe, co wyklucza oszczędności. Jeżeli odpalamy samochód i jedziemy 100 km to ok 98% trasy pokonujemy „na gazie” a to już jest faktycznie rozwiązanie oszczędne.

Jeżeli zaopatrzyliśmy się w niewielki samochód przeznaczony do jazdy miejskiej to warto dobrze przemyśleć zainstalowanie LPG. Jeżeli zakładamy, że samochód ten spala od 5 do 7 litrów benzyny na każde 100 km to po zainstalowaniu gazu zużyje go ilość w przedziale od 7 do 9 i oraz nieco benzyny. W prostym rozrachunku oszczędności na 100 km będą wynosić kilka zł. A nie zapominajmy o dodatkowych kosztach utrzymania auta z instalacją LPG (przegląd, dodatkowe niespodziewane usterki). Co innego w dużych samochodach, spalających więcej benzyny przeznaczonych na trasy – tutaj oszczędność na każde 100 km może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.

 

Oczywiście nie odradzamy nikomu inwestowania w instalację LPG, nie jesteśmy także jej zdeklarowanymi zwolennikami. Po prostu zachęcamy do dokładnej kalkulacji i przeanalizowania za i przeciw decyzji o instalacji. Każdy doskonale wie, jaki samochód posiada i w jaki sposób z niego korzysta – od tego powinna zależeć decyzja.

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...