Dlaczego unikać polis po znajomości?

Dlaczego unikać polis po znajomości?

Karygodna praktyka proponowania niekorzystnych polis ubezpieczeniowych „po znajomości” zdarza się w Polsce coraz częściej. Zwłaszcza w czasach epidemii COVID, potencjalni klienci są bardziej podatni na manipulacje i decydują się na kupno polisy bez głębszej analizy, zdając się na dobre intencje sprzedającego. Kiedy spotykamy się z propozycją „świetnej okazji”, którą proponuje stary znajomy, powinna się nam zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.

Duża składka to duże odszkodowanie? Nic podobnego!

Polisa ubezpieczeniowa to świetny sposób, żeby zabezpieczyć się na nieprzewidziane okoliczności. Choroba, kalectwo, nagła śmierć – to tylko kilka czarnych scenariuszy, które wywracają życie rodziny do góry nogami. Nie ma żadnych argumentów przemawiających za tym, żeby za wszelką cenę bronić się przed zakupem polisy. Zwykle jest to korzystne i faktycznie w razie nieszczęścia może znacznie uprościć sytuację. Jest jednak jeden warunek: polisa powinno być odpowiednio dobrana i szczegółowo wyjaśniona, a warunki wypłacania odszkodowania przejrzyste. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że nieuczciwi agenci oferują polisy, które kosztują kilkaset złotych miesięcznie, oferując przykładowo 5 tys. złotych odszkodowania na wypadek śmierci. Wydaje się, że kilkaset złotych miesięcznie to niewiele w zamian za gwarancję bezpieczeństwa. Rozpatrzmy następujący przypadek. Jeśli miesięczna składka wynosi przykładowo 400 zł miesięcznie, w skali roku daje to aż 4800 zł. Na przestrzeni pięciu lat kwota ta rośnie do 24 000 zł! Są to naprawdę poważne pieniądze. W razie źle skonstruowanej, nierzetelnej polisy, może okazać się, że kwoty, które uzyskamy w razie nieszczęścia będą groszowe. Czy może być coś gorszego, niż podobny zawód w trudnym momencie życia?

Podejmujmy tylko świadome decyzje

O pieniądzach należy myśleć mądrze. Kwestia ubezpieczenia nie jest wyjątkiem od tej reguły. Nie jest sztuką wydawać duże kwoty miesięcznie tylko po to, żeby mieć iluzję bezpieczeństwa. Każdorazowo należy weryfikować agenta pod kątem jego wiarygodności oraz poświęcić czas na szczegółową analizę warunków umowy, którą przedstawi. Nie ma pośpiechu! Pamiętajmy, że nagłe decyzje rzadko bywają tymi dobrymi. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy ubezpieczenie jest nam naprawdę potrzebne, a jeśli tak, to jakie konkretnie? Nie bójmy się pytać i konsultować swoich wątpliwości ze specjalistami i doradcami, których usługi są dzisiaj powszechnie dostępne. Może to zabrzmieć jak truizm, ale należy go powtarzać przy każdej okazji: nigdy nie podpisujmy niczego bez czytania ze zrozumieniem i rozwiania wszelkich wątpliwości.

Najnowsze wpisy

Rozrząd na pasku i na łańcuchu - wady i zalety

Rozrząd na pasku i na łańcuchu – wady i zalety

Wokół napędu wałka rozrządu narosło wiele mitów. Obiegowa opinia głosi, że łańcuszek rozrządu jest trwalszy, „bezobsługowy” i niezawodny. ...
Przygotowanie auta do sprzedaży

Przygotowanie auta do sprzedaży

Nadszedł czas, żeby rozstać się ze swoim samochodem? Każdy sprzedawca chce, aby cena za zbywany samochód była jak ...
Kupno samochodu używanego - bez warsztatu ani rusz

Kupno samochodu używanego – bez warsztatu ani rusz

Zakup używanego samochodu to w Polsce standard – wciąż wielu z nas nie może pozwolić sobie na nowy ...