Diagnostyka komputerowa. Komputerowy raport stanu samochodu – czym jest? Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Diagnostyka komputerowa

Samochody poruszające się po drogach, wyposażone są w specjalne komputery pokładowe. To mechanizmy, które trzymają w gruncie rzeczy pieczę nad całym autem. To właśnie dzięki nim na desce rozdzielczej pojawiają się różnego rodzaju informacje, przykładowo na temat spalonej żarówki samochodowej. Jak jednak wykonuje się diagnostykę samochodową i czemu ona w gruncie rzeczy służy.

Diagnostyka komputerowa samochodu

Taką diagnostykę wykonuje się przy pomocy laptopa, który musi być jednak wyposażony w odpowiedni program do diagnostyki samochodowej. Dzięki niej, bardzo szybko można znaleźć źródło usterki w samochodzie, bez zbędnego rozkładania go na części pierwsze i poszukiwania jej ręcznie.

To zdecydowanie najszybszy sposób na to by dowiedzieć się, jaki problem wystąpił w samochodzie. Jak taka diagnostyka działa? Komputery współczesnych samochodów są wyposażone w układy diagnostyczne. Dany układ jest zaprogramowany przez producenta i odpowiada za prawidłowy zakres pracy auta, w zakresie podzespołów czy też czujników.

Jeśli okaże się, że jakieś parametry przekraczają normy, wówczas komputer samochodowy ma zapisany w pamięci kod błędu. Po odczytaniu takich kodów błędu, można z łatwością zlokalizować źródło problemu.

Czy jednak taką diagnostykę wykonuje się tylko i wyłącznie w przypadku awarii czy też usterki?

Otóż nie. Diagnostyka komputerowa jest także często wykorzystywana przez osoby, które zamierzają nabyć samochód. Podczas wykonywania jej można bowiem dowiedzieć się wielu szczegółowych informacji na temat auta. Taka weryfikacja pozwala na odrzucenie aut, których diagnostyka nie przebiegła pomyślnie.

Czego można się dowiedzieć dzięki diagnostyce komputerowej?

Dzięki tego typu diagnostyce, można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat auta. Można przede wszystkim rozpoznać kody poszczególnych usterek i rozważyć ich naprawę. Poza tym można sprawdzić różne parametry samochodu w trakcie jazdy. Chodzi tutaj między innymi o czasy wtrysków, temperaturę pracę silnika, wskaźniki i ciśnienie doładowania oraz przepływomierz.

W przypadku niektórych urządzeń diagnostycznych, można także wykonać diagnostykę automatycznej skrzyni biegów i sterować nimi. System ma także podgląd na poduszki powietrzne i układy klimatyzacji.

Diagnostyka komputerowa jest obecnie bardzo szeroko wykorzystywana i ceniona sobie przez mechaników. Przy pomocy poręcznego laptopa można bowiem szybko dokonać przeglądu danego samochodu, sprawdzić jaki jest jego stan oraz jakie nastąpiły odchylenia od normy.

Najnowsze wpisy

Czy opłaca się inwestować w instalację LPG? Jeśli tak, to którą generację wybrać?

Samochody z instalacją LPG są coraz częściej spotykane w Polsce, ponieważ jest to najpopularniejszy sposób na ograniczenie kosztów ...

Diesel czy benzyna? Najkorzystniejszy wybór dla naszych potrzeb

Wybór odpowiedniego rodzaju silnika w naszym nowym samochodzie jest niezwykle istotny, gdyż jednostka napędowa ma ogromny wpływ na ...

Recykling, czy utylizacja zużytych opon? Gdzie mogą trafić opony, które zostawimy w serwisie

Zakup nowych opon wiąże się z koniecznością pozbycia się dotychczas używanych. Można je zutylizować, pozostawić w serwisie samochodowym ...