Niebezpieczeństwa nie dbania o klimatyzację

Color detail with the air conditioning button inside a car.
** Note: Shallow depth of field

W poprzednim odcinku uczulaliśmy, aby jednym z etapów przygotowania samochodu do wiosny był serwis klimatyzacji. Wspomnieliśmy, że warto wybrać się na serwis „klimy” do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Warto wybrać pełny zakres usługi, z nabiciem czynnika chłodzącego, odgrzybianiem układu i ozonowaniem włącznie. Dziś kontynuujemy ten temat i odpowiemy na pytanie, co może być konsekwencją niezadbanego układu klimatyzacji?

Podstawową kwestią jest przede wszystkim to, że  zaniedbana klimatyzacja nie będzie działała w naszym samochodzie poprawnie. Samochód bardzo późno będzie osiągał wymaganą przez nas temperaturę. W skrajnych przypadkach może to być w ogóle niemożliwe. Niestety, niekontrolowana na bieżąco „klima” zmusza nasz samochód do dużo większego wysiłku. Tracimy więcej paliwa i prądu podczas dostosowywania aury w samochodzie do naszych potrzeb.

Bardzo istotną kwestią, jest także to, że zepsuta klimatyzacja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Z jednej strony gwałtowne skoki temperatury, zbyt ostre powietrze, czy próby ratowania niesprawnej „klimy” przez ciągłe otwieranie okna może skończyć się co najmniej katarem, a w gorszym przypadku mocnym, ostrym przeziębieniem. Opłakane skutki niedziałającego układu klimatyzacji są także dla astmatyków i alergików. Oddychanie powietrzem pełnych kurzu, roztoczy i pyłu, dostarczanego przez zagrzybioną klimatyzację jest co najmniej niekomfortowe, a duszenie się podczas jazdy nie należy do przyjemności.

Inwestycja w serwis klimatyzacji to nie jest duży wydatek, bo zwykle jest to koszt rzędu 100-200 zł. Biorąc pod uwagę to, że wystarczy jeden serwis rocznie, nie powinniśmy się zastanawiać, tylko jak najszybciej udać się do sprawdzonego mechanika.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...