Co warto wiedzieć o chorobach współistniejących w kontekście ubezpieczenia

Co warto wiedzieć o chorobach współistniejących w kontekście ubezpieczenia

Choroby współistniejące stały się głośnym tematem w trakcie pandemii koronawirusa. Okazało się, że osoby z chorobami współistniejącymi dużo ciężej przechodzą COVID i częściej w jego wyniku umierają. Na taką sytuację odpowiedziały już towarzystwa ubezpieczeniowe, odpowiednio dopasowując swoje oferty.

O co chodzi z chorobami współistniejącymi?

Choroby współistniejące, czy też tak zwana wielochorobowość, to stan, kiedy u jednej osoby występuje jednocześnie dwie lub więcej jednostki chorobowe. Przykładowo, u osoby z chorobami współistniejącymi w tym samym czasie mogą wystąpić objawy choroby serca, zapalenia układu oddechowego oraz nowotwór.

Na choroby współistniejące najczęściej cierpią osoby starsze, po 65. roku życia. Wówczas bardzo często rozwijają się takie schorzenia jak nadciśnienie, przerost prostaty lub jej nowotwór, cukrzyca, osteoporoza. Jednak nie tylko wiek może spowodować rozwój chorób współistniejących. Odpowiedzialne za nie są także błędy personelu medycznego, predyspozycje genetyczne, środowisko w którym żyjemy, przewlekłe zakażenia, stany zapalne czy długotrwałe problemy z metabolizmem.

Dobrze jest wiedzieć, jakie są popularne choroby współistniejące przy najczęściej występujących w Polsce schorzeniach. Otóż osoby z chorobami serca często cierpią także na chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, nadciśnienie, nadwagę, czy przewlekłą chorobę płuc. Osoby z depresją mają problemy z bólami głowy, lękami czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Z kolei cierpiący na otyłość często zmagają się także z cukrzycą typu drugiego, hiperlipidemią oraz nadciśnieniem.

Ubezpieczenie od choroby współistniejącej

Jedną z form zabezpieczenia przed chorobami współistniejącymi jest ubezpieczenie z tytułu długiego pobytu w szpitalu. Działa ono również wówczas, kiedy jesteśmy hospitalizowani z powodu koronawirusa lub właśnie choroby współistniejącej, o ile znajduje się ona w katalogu chorób zawartym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Innym sposobem jest wykupienie polisy rozszerzonej. Jednym z towarzystw, które oferuje ubezpieczenie w wariancie podstawowym i rozszerzonym jest Nationale Nederlanden. Jeżeli wykupimy wariant rozszerzony, wówczas katalog objętych nim chorób jest tak szeroki, że w zasadzie nie mamy się czym martwić. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ubezpieczenie będzie działało tylko wówczas, jeśli w momencie podpisywania umowy dana choroba nie była jeszcze zdiagnozowana i nie ma historii choroby. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której ubezpieczymy się od choroby, o której wiedzieliśmy już wcześniej że nas dotyczy, wówczas ubezpieczyciel może mieć podstawę do nie wypłacenia środków z tytułu odszkodowania.

Najnowsze wpisy

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Sezon zimowy potrafi być udręką nie tylko dla kierowcy, ale także dla jego samochodu. Wysokie amplitudy temperatur, wysoka ...
Auto detailing – jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji

Auto detailing – jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji

Jest bardzo duża grupa kierowców, która drobne rysy i uszkodzenia na lakierze samochodu traktuje jako jego naturalny element. ...
Co warto wiedzieć o chorobach współistniejących w kontekście ubezpieczenia

Co warto wiedzieć o chorobach współistniejących w kontekście ubezpieczenia

Choroby współistniejące stały się głośnym tematem w trakcie pandemii koronawirusa. Okazało się, że osoby z chorobami współistniejącymi dużo ...