Bezpośrednia likwidacja szkody – na czym to polega?

Bezpośrednia likwidacja szkody - na czym to polega?

Każda kolizja, której padliśmy ofiarą na drodze to wydarzenie, które powoduje stres i często oznacza długą drogę proceduralną w celu uzyskania wypłacenia odszkodowania z polisy sprawcy. Jeśli będziemy przez nią przechodzić samodzielnie, możemy napotkać liczne trudności i napsuć sobie sporo krwi. Istnieje jednak inne rozwiązanie. Bezpośrednia likwidacja szkody to narzędzie, które funkcjonuje w Polsce od 2015 roku. Zobacz, na czym polega.

Zwykła ścieżka postępowania w przypadku roszczenia ubezpieczeniowego

Jeśli dojdzie do kolizji i winny jest drugi kierowca, musimy ustalić jego dane osobowe, dane pojazdu, a następnie dowiedzieć się, w jakiej firmie ubezpieczeniowej posiada polisę OC. Będzie nam to niezbędne, żeby starać się o wypłatę odszkodowania. Chcąc nie chcąc, będziemy musieli załatwiać odszkodowanie z firmą, w której ten kierowca jest ubezpieczony, a współpraca nie zawsze musi iść po naszej myśli. Zwykle najpierw czekamy na wycenę szkody, z którą mamy prawo się nie zgodzić. Dopiero potem nastąpi naprawa pojazdu i odbiór. Czasami potrafi to trwać dość długo.

Bezpośrednia likwidacja szkody

Bezpośrednia likwidacja szkody została wprowadzona 1 kwietnia 2015 roku z inicjatywy grupy towarzystw ubezpieczeniowych, które miały na celu poprawienie jakości obsługi klienta oraz przyspieszenie części procedur. Bezpośrednia likwidacja szkody dotyczy ubezpieczenia OC i przenosi ona obowiązki proceduralne związane z postępowaniem odszkodowawczym na naszego ubezpieczyciela, który w naszym imieniu negocjuje z firmą drugiego sprawcy. W sytuacji, kiedy sprawca nie ma OC, nasz ubezpieczyciel będzie dochodził naszych roszczeń przed Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym.

Ograniczenia bezpośredniej likwidacji szkody

Niestety istnieją pewne limity zastosowania bezpośredniej likwidacji szkody. Jako że jej ideą jest uproszczenie  i przyspieszenie procedur, ma ona zastosowanie tylko w relatywnie prostych zdarzeniach, w których doszło wyłącznie do stary w mieniu. Jeżeli jakaś osoba doznała uszczerbku na zdrowiu, zastosowanie tego rozwiązania nie jest możliwe. Ponadto trzeba pamiętać, że z tej opcji skorzystamy tylko jeśli do zdarzenia doszło na terytorium Polski, w stosunku do zdarzenia w którym wzięło udział maksymalnie dwa pojazdy, a wartość szkody nie przekracza 30 tysięcy złotych.

Można powiedzieć, że bezpośrednia likwidacja szkody nie ma jako takich wad. W tym programie uczestniczy bardzo duża liczba największych firm ubezpieczeniowych, a sama procedura faktycznie jest znacznie prostsza, niż w przypadku tradycyjnego załatwiania sprawy.

Najnowsze wpisy

Jak przygotować samochód na zimę?

Jak przygotować samochód na zimę?

Temperatury odczuwalnie już spadły, drzewa zgubiły liście i na przestrzeni nadchodzących tygodni warunki na drogach będą się pogarszały. ...
Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Lato odeszło na dobre i warunki na drodze systematycznie pogarszają się. Częstsze deszcze nie ułatwiają jazdy, a temperatura, ...
Rodzaje myjni samochodowych - wady i zalety

Rodzaje myjni samochodowych – wady i zalety

Dbanie o karoserię twojego pojazdu to nie tylko kwestia wyglądu i komfortu. Im dłużej brud zalega na lakierze, ...