Auto kontra jesień (1)

foto_jak_przygotowac_samochod_do_jesieni.1200

Jesień nie jest specjalnie lubią porą przez kierowców. Jest coraz zimniej, zmierzch zapada dużo wcześniej. Wilgoć wzrasta, szyby szybciej parują. Dużo bardziej uciążliwy jest deszcz. Drogi są śliskie jeszcze bardziej, przez większą pokrywę błota i liści. Ale niestety, jeździć trzeba, mało kto może pozwolić sobie na to, żeby na tą ponurą porę roku odstawić auto do garażu. Dlatego trzeba się do jesieni przygotować i wiedzieć, co zrobić żeby jazda samochodem także o tej porze była bezpieczna i komfortowa.

Na pierwszym miejscu w jeździe samochodem jest oczywiście bezpieczeństwo. I to niezależnie od tego, czy jedziemy w dalszą trasę, czy poruszamy się tylko po mieście. Mówi się, że to zima zaskakuje kierowców, ale jesień także lubi płatać figle. Zwłaszcza jej początkowa faza: zmieniająca się gwałtownie podczas jednego dnia temperatura, przelotne opady deszczu, mgła, wszędobylskie liście to nie jest coś, co sprawia przyjemność kierowcom. Dlatego warto odpuścić letnie, beztroskie przyzwyczajenia za kierownicą. I dopasować styl i prędkość naszej jazdy do warunków na drodze. Jesienią generalnie wydłuża się droga hamowania, manewry na zakrętach są utrudnione. Do tego słońce nadal lubi oślepić nas z przeciwka. Dlatego radzimy zdjąć nogę z gazu i pamiętać o kluczowej zasadzie ograniczonego zaufania.

Kolejna sprawa to czystość. Regularne wizyty na myjni samochodowej to konieczność. Pamiętajmy, żeby poza standardowym myciem, warto też zabezpieczyć lakier samochodowy przed chemikaliami, które pojawiają się na drodze podczas chłodniejszych dni. Zwróćmy też uwagę na higienę we wnętrzu pojazdu: konsekwentne odkurzanie, czyszczenie plastików i wietrzenie to konieczność.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podstawowym problemem jesienią jest widoczność. Nie dodawajmy sobie problemów przez brudne szyby, czy niesprawne wycieraczki. Dokładne mycie szyb można np. oddać w ręce specjalistów na myjnia parowej, wtedy mamy pewność, że szyby będą oczyszczone dokładnie i bez zacieków. Specjalną uwagę trzeba też poświęcić piórom od wycieraczek: warto użyć jasnych ściereczek, żeby mieć pewność, że są czyste. Jeśli natrafimy na wyszczerbienia, czy pęknięcia trzeba je natychmiast wymienić.

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...