fbpx

IRMAR

Zimowe parkowanie

Zima to najbardziej komplikująca pora roku dla wszystkich kierowców. Na zewnątrz jest zimno, na drogach ślisko, z nieba ciągle coś pada. Utrudnione jest wszystko: odpalenie samochodu, widoczność, bezpieczeństwo jazdy, sterowność. Zima odbija piętno także na podstawowym i codziennym manewrze samochodowym: parkowaniu.

Przez opady śniegu może dojść do skrajnych sytuacji, że pole do parkowania ograniczone będzie do minimum. Przy regularnym wzroście ilości samochodów w naszym mieście może to być nie lada problem. Na osiedlowym parkingach jest coraz tłoczniej, liczy się każdy centymetr. Niestety, obfite opady sprawiają, że auta stają dalej od siebie, żeby ograniczyć problemy z wyjazdem.

Warto mieć na uwadze, że śnieg może zakłócić działanie systemów naszego pojazdu. Na przykład poprzez zasypanie czujników. Mowa na przykład o czujnikach parkowania. Zanim ruszymy to dokładnie oczyśćmy śnieg ze zderzaków naszego auta. Jeżeli samochód jest wyposażony w aktywny tempomat, albo asystent utrzymania pasa ruchu, to musimy pamiętać, żeby usunąć śnieg, lód czy szron z radarowych czujników, zlokalizowanych często w atrapie chłodnicy. Wszelkich skutków opadów musimy też się pozbyć z miejsc, gdzie zlokalizowane są kamery, czyli na przykład szyb lub lusterek. Wtedy możemy zapomnieć o poprawnym działaniu układu. Zresztą najczęściej poinformuje nas o tym niezbyt dyskretny komunikat.

Jeżeli nie jeździmy zbyt często samochodem narażamy nasz akumulator na rozładowanie. Wtedy nieodzowne będzie zapożyczenie prądu: albo z prostownika, albo od życzliwego sąsiada lub znajomego. Warto się na taką ewentualność przygotować i zaparkować samochód tak, żebyśmy mieli do niego ułatwiony dostęp. Wtedy proces uruchamiania silnika przebiegnie dużo sprawniej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*